مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی | ایران‌نوشت
کتابخانه قهرمان من

کتابخانه قهرمان من

تاریخ انتشار: 4 دی 1399
زمان مطالعه: 15 دقیقه

گزارشی درباره آثاری که شهید سلیمانی را به کودکان و نوجوانان معرفی می‌کند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر روزنامه وطن امروز: هر بار صحبت از تربیت نسل جدید می‌شود، همه از این می‌گویند که ما در معرفی قهرمان‌های خودمان به عنوان الگوی مناسب به نسل جدید کم‌کاری کرده‌ایم. تقریبا اغلب خانواده‌های ایرانی با انبوهی از کتاب‌ها و نوشت‌افزارهایی روبه‌رو هستند که با محور قهرمان‌های خیالی خارجی تولید و توزیع می‌شوند و محصولات مرتبط با آنها به وفور در جامعه یافت می‌شود. اما حالا که به نخستین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی به عنوان یکی از مهم‌ترین قهرمان‌های تاریخ ایران و جهان اسلام نزدیک می‌شویم، بهترین فرصت برای معرفی بهتر و کامل‌تر او به نسل جدید است؛ نسلی که اگر به درستی قاسم سلیمانی و چهره‌هایی شبیه به او را به آنها معرفی کنیم بدون‌شک می‌توانند آینده‌سازانی قابل اعتماد برای ایران عزیز باشند. 

راه‌اندازی پویش ملی «قهرمان من» که با هدف معرفی و عرضه محصولات کودک و نوجوان با محوریت این شهید عزیز به همت مجمع نوشت‌افزار ایرانی- اسلامی «ایران نوشت» برگزار می‌شود، بهانه‌ای شد تا به مرور چند نمونه از این آثار بپردازیم؛ آثاری که می‌توانند با زبان کودکانه، کودکان و نوجوانان این سرزمین را با شخصیت و منش سردار بزرگ اسلام، شهید حاج‌قاسم سلیمانی آشنا کنند. 

سرگرمی کودکانه در کنار «قهرمان من»

کتاب سرگرمی کودکان با عنوان «قهرمان من» یادبودی از شهید حاج‌قاسم سلیمانی است که در بخش اول آن زندگینامه شهید سلیمانی به شکل داستان مصور، روایت شده و بخش‌های بعدی این کتاب شامل رنگ‌آمیزی، سرگرمی، معما، واژه‌سازی و شعر است. سرگرمی‌های کودکانه این کتاب مبتنی بر توانایی‌هایی همچون طراحی، نقش‌یابی، اطلاعات عمومی، عبور از مارپیچ، واژه‌یابی، نقشه‌کشی و معما آماده شده که هر کدام از آنها به نوعی کودکان را با موضوعات انقلابی و دینی از جمله چهره شهدا، دستاورد‌های ایران اسلامی، بیانات مقام معظم رهبری و فعالیت جهادگران سلامت آشنا می‌کند. از نکات قابل توجه در ارتباط با این کتاب طراحی با قابلیت واقعیت افزوده‌(AR)  است. مخاطبان این اثر می‌توانند با نسب نرم‌افزار ایرانی «رویانو» در بخش‌هایی از کتاب که لوگوی این نرم‌افزار در آنها دیده می‌شود، از قابلیت سخنگوی این نرم‌افزار استفاده کنند. «قهرمان من» توسط گروه هنری «قندون» تولید شده است. 

لذت شناخت قهرمان‌های واقعی همراه با «عمو قاسم»

«عمو قاسم» دیگر اثر ویژه کودکان و نوجوانان است که با محوریت شناخت شخصیت حاج‌قاسم سلیمانی تولید شده است؛ اثری از نشر کتابک که به همت محمدعلی جابری با تصویرسازی‌ میکائیل براتی روانه بازار نشر شده است. «عمو قاسم» در زمره داستان‌های مصور به شمار می‌آید که در آن خاطرات متنوعی در ارتباط با مقاطع مختلف زندگی شهید سلیمانی ذکر شده است. اما آنچه باعث شده این کتاب صرفا یک مجموعه خاطره از شهید سلیمانی نباشد، شیوه تعاملی در نظر گرفته شده برای مخاطبان این کتاب است؛ نویسنده کتاب پس از روایت هر خاطره، سوالی را ناظر بر خصوصیات روحی و شخصیتی شهید سلیمانی از مخاطب اثرش پرسیده است که او را وادار می‌کند یک بار دیگر آن خاطره را بخواند و با دقت بیشتری نسبت به منش و رفتار شهید سلیمانی توجه کند تا بتواند جواب سوالی را که از او پرسیده شده بدهد.

منم می‌شم یه حاج‌قاسم

سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی اسمی است که سالیان طولانی بر زبان کوچک و بزرگ مردم این سرزمین خواهد بود. این حقیقتی غیرقابل انکار است که آنچه از این شهید شخصیتی جاودانه ساخت، پیوند او با ماندگارترین خوبی‌هاست.
«منم می‌شم یه حاج‌قاسم» تلاشی است برای آشنایی کودکان ایرانی با این قهرمان بزرگ! از آنجایی که رنگ‌آمیزی کردن یکی از علائق کودکان و خردسالان است، این کتاب سعی کرده تا ضمن افزودن مهارت کودکان در رنگ‌آمیزی، محبت آنها را نسبت به این شهید والامقام بیفزاید. بنا بر گفته حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا، مدیر انتشارات «جمال» ناشر این اثر، محبت شهید سلیمانی به فرزندان شهدا، تواضع ایشان در برابر پدر و مادرشان، تواضع در برابر سربازان‌شان، محکمی و صلابت این شهید در برابر دشمنان ایران و اسلام، تلاش و شجاعت و رزمندگی ایشان همه به صورت مصور در این کتاب برای کودکان به تصویر کشیده شده است.

اگر دوست دارید حاج‌قاسم شوید

کتاب «من یک حاج‌قاسمم» دیگر کتاب منتشرشده از سوی نشر جمال برای آشنایی بیشتر کودکان با شخصیت شهید سلیمانی است. نقش بی‌بدیل و قدرتمند سردار سپهبد شهید سلیمانی در تقویت و استحکام محور مقاومت در منطقه و پایان دادن به فعالیت گروه تروریستی داعش از جمله اقدامات مهمی بود که باید از آن برای نسل‌های آینده گفت. این مجموعه شعر با هدف علاقه‌مند کردن کودکان به راه شهید سلیمانی مهیا شده است. در واقع، هدف این بود که به کودکان گفته شود اگر قرار است مانند حاج‌قاسم شوید، باید امید و تلاش داشته تا بتوانید جامعه ایرانی را بسازید و خدمت کنید. ۲ بُعد آگاهی‌بخشی و ایجاد محبت بین شهدا و نسل جدید بویژه کودکان و نوجوانان از جمله ویژگی‌های این کتاب است. مجتبی کرمی در این مجموعه با اشعاری کودکانه و دلنشین تلاش کرده تا شخصیت حاج‌قاسم را برای کودکان تشریح کند.

روایتی از سربازان سردار

کتاب «سربازان سردار» به قلم مرتضی کرامتی، روایتی ساده اما دلنشین از شخصیت شهید سلیمانی از منظر یاران این شهید است که اثری خوش‌خوان برای نوجوانان به شمار می‌آید. ماجرای «سربازان سردار» در ۲ فصل روایت شده است؛ فصل اول این کتاب در ارتباط با شخصیت سردار قاسم سلیمانی و تاثیر حضور او در مقام فرماندهی سپاه قدس است و بخش دوم آن نیز به روایت خاطراتی از شهدای مدافع حرم اختصاص یافته است. این کتاب 176 صفحه‌ای توسط انتشارات سه‌ نقطه روانه بازار نشر شده است. حاج‌قاسم سلیمانی و نقش اساسی وی در منطقه و رابطه وی با رزمندگان و توصیه‌های ایشان برای رزمندگان و حساسیت دشمن به تفکرات نظامی و دادن القاب مختلف به او و آوردن عکس‌های متفاوت از سردار و همچنین تعدادی از خاطرات شهدای مدافع حرم به عنوان یاران شهید سلیمانی در این اثر حال و هوایی متفاوت به آن داده است.

شناسنامه شهید قاسم سلیمانی

شناسنامه هر کس هویت اوست. مجموعه کتاب‌های شناسنامه نیز با این هدف گردآوری و تألیف شده‌اند. یکی از جلدهای این مجموعه به شناسنامه شهید قاسم سلیمانی اختصاص دارد. در شناسنامه شهید حاج‌قاسم سلیمانی که بیشتر با هدف مخاطب نوجوان تالیف شده است، گزیده‌ای از خصوصیات فردی و اجتماعی و آداب اخلاقی شهید حاج‌قاسم سلیمانی جمع‌آوری شده است. این مجموعه سعی کرده گوشه‌ای از سبک زندگی و دانستنی‌های مربوط به سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی را فراهم آورد. نکته مهم در ارتباط با این مجموعه جمع‌وجور بودن آن است که می‌تواند در زمانی کوتاه معرفی اجمالی و نسبتا خوبی درباره شخصیت این شهید داشته باشد. این کتاب که تا به امروز نسخه فارسی آن منتشر شده، احتمالا در آینده نزدیک‌ به زبان‌های عربی، اردو و انگلیسی نیز چاپ خواهد شد. «شناسنامه شهید سلیمانی» به قلم ناهید رحیمی و از سوی انتشارات کتابک روانه بازار نشر شده است. 

عرضه نوشت‌افزار با طرح شهید حاج‌قاسم سلیمانی در پویش «قهرمان من»

حالا که صحبت از محصولات کودک و نوجوان با محوریت زندگی شهید سلیمانی شد، باید نگاهی نیز به خبر تولید نوشت‌افزارهای ایرانی با طرح‌هایی از شهید حاج‌قاسم سلیمانی داشت. امروز تولید محصولات شخصیت‌محور در حوزه کودک و نوجوان به عنوان مهم‌ترین مخاطب محصولات فرهنگی که تاثیر بسیاری در آینده سبک زندگی نسل آینده جامعه دارد، در تمام دنیا رونق بسیاری یافته و این اتفاق در ایران نیز طی چند سال اخیر با رشد قابل توجهی مواجه بوده است. نوشت‌افزار نیز به‌ عنوان یکی از کالاهای استراتژیک فرهنگی با مخاطب کودک و نوجوان، نقش جدی در تعیین جهان‌بینی و سبک زندگی و هویت افراد دارد. همین موضوع باعث شده تا در آستانه سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، مجمع نوشت‌افزار ایرانی- اسلامی با راه‌اندازی پویش «قهرمان من» از تولید و توزیع نوشت‌افزارهایی مزین به تصاویر این شهید حمایت کند. تا به امروز تولیدکنندگان نوشت‌افزارهای ایرانی، اقدام به تولید محصولات متنوعی با طرح‌ها و تصاویری از سردار رشید اسلام حاج‌قاسم سلیمانی کرده‌اند. از دفتر تحریر مزین به تصویر شهید سلیمانی در لباس رزم به همراه جوانان و همچنین دفترچه یادداشت با تصویرسازی شهید سلیمانی همراه با کودکان گرفته تا کیف و کوله منقش به نام و امضای این سردار عزیز و برچسب کودک طرح شهید سلیمانی و پیکسل کودکانه من سرباز حاج‌قاسم هستم که تنها بخشی از صد‌ها نوشت‌افزار ایرانی است با همت تولیدکنندگان داخلی پیرامون شهید سلیمانی تولید شده است. 

در همین راستا برخی تولیدکنندگان نوشت‌افزار نیز برای نخستین‌بار از تصاویر یک قهرمان ملی برای ارائه محصولات خود بهره برده‌اند که از آن جمله می‌توان به خودکار، مدادرنگی و دفاتر تحریر دانشجویی اشاره کرد که از نکات قابل توجه در ارتباط با این محصولات، طراحی قابلیت واقعیت افزوده (AR) است. مخاطبان این آثار می‌توانند با نصب نرم‌افزار ایرانی «رویانو» ویدئوهایی کوتاه درباره سیره و زندگی شخصیت این قهرمان ملی مشاهده کنند.