مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی | ایران‌نوشت
هویت بخشی به جوان ایرانی با قهرمان خودی

هویت بخشی به جوان ایرانی با قهرمان خودی

تاریخ انتشار: 14 دی 1399
زمان مطالعه: 10 دقیقه

پویش «قهرمان من» با هدف معرفی ویترینی کامل از محصولات فرهنگی تولید شده تا امروز با موضوع حاج قاسم سلیمانی، کمک به تولیدکنندگان این محصولات که در شرایط کرونایی آسیب دیده اند و ترویج گفتمان قهرمان ملی در جامعه دنبال شده، قرار است محصولات فرهنگی کودک و نوجوان متناسب با طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را معرفی و عرضه کند. خوشبختانه در کشور قهرمانان زیادی داریم و حتی منابع خوبی هم برای معرفی قهرمانان به کودکان که قشر اثرپذیر جامعه محسوب می شوند، وجود دارد؛ با این حال در تبدیل این قهرمانان به یک کاراکتر که پیوست فرهنگی داشته باشد، ضعف هایی هم داریم و این پویش در نظر دارد تا در زمینه معرفی قهرمانان به این قشر کمک کند. این پویش پنج محصول فرهنگی کتاب، نوشت افزار، اسباب بازی، پوشاک و هدیه (گیفت) را شامل می شود. البته در برخی از موضوعات مثل نوشت افزار محصولات بیشتر و در حوزه پوشاک و اسباب بازی محصول کمتری ارائه شده است.

تولیدکنندگان نوشت افزارهای ایرانی، اقدام به تولید محصولات متنوعی با طرح ها و تصاویری از سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی کرده اند. از دفتر تحریر مزین به تصویر شهید سلیمانی در لباس رزم به همراه جوانان و همچنین دفترچه یادداشت با تصویر سازی شهید سلیمانی همراه با کودکان گرفته تا کیف و کوله منقش به نام و امضای این سردار عزیز و برچسب کودک طرح شهید سلیمانی و پیکسل کودکانه من سرباز حاج قاسم هستم که تنها بخشی از صدها نوشت افزار ایرانی است که با همت تولیدکنندگان داخلی پیرامون شهید سلیمانی تولید شده است.

برخی تولیدکنندگان نوشت افزار نیز برای اولین بار از تصاویر یک قهرمان ملی برای ارائه محصولات خود بهره برده اند که از آن جمله می توان به خودکار، مدادرنگی و دفاتر تحریر دانشجویی نام برد که از نکات قابل توجه در ارتباط با این محصولات، طراحی قابلیت واقعیت افزوده (AR) است. مخاطبان این آثار می توانند با نسب نرم افزار ایرانی «رویانو» ویدیوهایی کوتاه درباره سیره و زندگی شخصیت این قهرمان ملی مشاهده کنند.

حاج قاسم، قهرمان ملی کودکان و نوجوانان ایرانی

امروز ۱۵۰ تولیدکننده در حوزه تولید کاراکتر حاج قاسم سلیمانی فعالیت کرده و ۵۰۰ محصول هم در بازار وجود دارد، اما در نظر داریم تا این میزان را به ۲۵۰ و حتی ۳۰۰ تولیدکننده و تعداد محصولات را نیز به ۲ برابر افزایش دهیم، علاوه بر آن در حال حاضر پنج فروشگاه آنلاین و ۳۰ فروشگاه فیزیکی نیز اقدام به فروش این محصولات می کنند که طبیعتا با شروع به کار این پویش تعداد این فروشگاه ها نیز افزایش خواهد یافت.

از محمد یقینی- مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی- اسلامی «ایران نوشت» و دبیر پویش «قهرمان من» سوال می کنم: «چرا نام «قهرمان من» را برای نامگذاری پویش انتخاب کرده اید؟»

 وی ضمن بیان آماری که در بالا ذکر شد، پاسخ می دهد: «طبق بررسی هایی که داشته ایم، متاسفانه نشان می دهند، ۱۰ کاراکتر محبوب فرهنگی در میان کودکان و نوجوانان ایرانی، خارجی اند. با توجه به اینکه شهید قاسم سلیمانی محبوب ترین قهرمان جامعه است، می توانیم این کاراکتر را به کاراکتر اول کشور تبدیل کنیم و این شخصیت بزرگ ملی همان طور که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند؛ قهرمان ملی کودکان و نوجوانان ما باشد.»

در سوال دیگری از دبیر پویش «قهرمان من» می پرسم: «در تقابل با قهرمانان کارتونی وارداتی چقدر موفق بوده اید؟» وی توضیح می دهد: «امروزه گردش مالی کاراکترهای فرهنگی در دنیا ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار است و حتی در کشورهای پیشرفته این حوزه تا ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می شود، اما با وجود گردش ۳۵ هزار میلیارد تومانی این حوزه در کشور، باید گفت که نیم درصد از محصولات این حوزه محتوای بومی دارد و مابقی مربوط به کاراکترهای خارجی است. تلاش ایران نوشت در سال های اخیر برای کسب سهم بیشتری از این بازار، نتایج مثبتی به همراه داشته است که از آن جمله می توان به حضور ۱۰۰ تولیدکننده ایرانی در این بازار اشاره کرد که امیدواریم این مسیر که تازه آغازشکل گیری آن است، در سال های بعد به حضور هرچه بیشتر محصولات ایرانی با محتوای ایرانی در بین مخاطب کودک و نوجوان منجر شود.»

مدیرعامل مجمع نوشت افزار ایرانی- اسلامی «ایران نوشت» و دبیر پویش «قهرمان من» درباره قیمت های محصولات این پویش می گوید: «قیمت های این محصولات با توجه به حضور تولیدکنندگان در این پویش به صرفه و مناسب تعیین شده است، زیرا هدف اصلی گستردگی استفاده از این دست محصولات و حضور این مفاهیم در زندگی کودکان و نوجوانان است.»

شش کتاب درباره سیره و سبک زندگی شهید سلیمانی

شش عنوان از بهترین کتاب های سیره و سبک زندگی شهید حاج قاسم سلیمانی در قالب کتاب، نرم افزار و کتاب صوتی ازطریق نرم افزار و اپلیکیشن ها در دسترس عموم قرار گرفت.

محمدجعفر کبریایی مدیر اداره کتاب بسیج ضمن معرفی عناوین بهترین کتاب های سیره و سبک زندگی شهید حاج قاسم سلیمانی، می گوید: «این کتاب ها در شش عنوان «سلیمانی عزیز» در قالب خاطرات کوتاه از شهید سلیمانی به نویسندگی مهدی قربانی از انتشارات حماسه یاران، «مدرسه درس آموز حاج قاسم» در قالب درس های مکتب حاج قاسم، ویژه نوجوانان به نویسندگی محمد جان نثار، «قهرمان من» در قالب سرگرمی کودک از انتشارات رواق اندیشه، «متولد مارس» در قالب خاطرات کوتاه و تصاویر از سال های پایانی زندگی شهید سلیمانی و جنگ با داعش به نویسندگی علی اکبری مزدآبادی از انتشارات یازهرا (س)، «این مرد پایان ندارد» در قالب داستان ها و تصاویر به نویسندگی سیدعلی بنی لوحی از انتشارات راه بهشت، «مالک زمان» در قالب خاطرات و داستان های کوتاه از انتشارات گروه شهید ابراهیم هادی در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.»

وی تصریح می کند: «علاقه مندان می توانند جهت خرید کتاب ها به سایت پاتوق کتاب فردا به آدرس bookroom.ir و تهیه نسخه دیجیتال به سایت و اپلیکیشن طاقچه و شنیدن کتاب صوتی «سلیمانی عزیز» و «متولد مارس» به اپلیکیشن نوار مراجعه کنند.» کبریایی در ادامه می افزاید: «فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی و علاقه مندان به سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، برای ترویج و تبلیغ مکتب حاج قاسم می توانند کتب معرفی شده را خریداری کنند.»

وی در پایان خاطر نشان می کند: «با توجه به عملکرد سازمان بسیج مستضعفین در سال های گذشته در امرترویج و معرفی کتاب خوب و اثرگذار، امیدواریم از این طریق اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی و همچنین ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی و فرهنگ ایثار و شهادت به خوبی برای عموم مردم تبیین و از ظرفیت عظیم و با انگیزه بسیج در تبلیغ و ترویج کتب بهره برداری لازم انجام شود.»

کتابی که وارد سایت های پرفروش جهانی شد

سعید قاسمی مدیر مسئول انتشارات کتابک درباره محتوای کتاب «عمو قاسم» ارائه شده در پویش «قهرمان من» توضیح می دهد: «تلاش شده با بیان ۲۰ داستان، کودکان و نوجوانان را با زوایای مختلف شخصیتی حاج قاسم آشنا کنیم. نویسنده این اثر محمد علی جابری در ابتدا این اثر را ارائه کردند که خوشبختانه مورد تایید همکاران ما در نشر کتابک قرار گرفت که البته این مرهون متن و محتوای زیبایی بود که ایشان به رشته تحریر در آورده بودند. در این کتاب سعی شده بیشتر از ویژگی های اخلاقی شخصیت سردار سلیمانی یاد شود تا مخاطبان بهتر بتوانند ایشان را از جنبه های اخلاقی و رفتاری بشناسند و از قهرمانان و اسطوره های واقعی کشورمان الگو بگیرند.»

وی در ادامه می گوید: «در این مدت کوتاهی که این کتاب به چاپ رسیده، بازخوردهای خیلی خوبی مشاهده کردیم و شنیدیم که خیلی از دانش آموزان تا به حال این گونه برخوردها و خاطرات را از ایشان نشنیده بودند و بیشتر مبارزات و ایثار و فداکاری های نظامی که ایشان انجام داده بودند، برایشان برجسته بوده است. به لطف خداوند و عنایت ویژه شخص سردار سلیمانی که خودشان راهگشای مسیر بودند تا به حال هیچ مشکلی بابت چاپ و نشر این کتاب نداشتیم و همه موانع احتمالی به راحتی برطرف شده است.»

قاسمی خاطر نشان می کند: «با توجه به نوع داستان و نتیجه گیری هایی که در پایان هر یک از بیست داستان انجام شده، مخاطبین توانسته اند ارتباط خوبی با محتوای آنها برقرار کنند. ان شالله سعی شان بر این باشد که این آداب و ویژگی ها را در خودشان تقویت و به اجرا در آورند. استقبال مخاطبین از این کتاب فوق العاده بوده تا آنجا که برای ما حیرت انگیز شد و بلافاصله به چاپ های بعدی رفت.

کمتر از دو ماه از چاپ اول این کتاب می گذرد که به نوبت چاپ هشتم رسیده و همچنین کتاب به زبان های اسپانیولی و فرانسوی ترجمه و چاپ شده است. در سایت های معتبر بین المللی نیز برای فروش قرار گرفته است.»

پوشاک داخلی با طرح قهرمانان خودی

یکی دیگر از محصولات ارائه شده در پویش «قهرمان من» محصولات پوشاکی و البسه منقش به جملات و تصاویر شهید حاج قاسم سلیمانی است.

جواد باقریان، مدیرمجموعه آرش(مرکز تجاری سازی کاراکترهای ایرانی-اسلامی) درباره ارائه محصولات اینچنینی در پویش«قهرمان من» توضیح می دهد: «حدود ۴الی ۵ سال است که در حوزه کاراکترهای ایرانی-اسلامی فعالیت داریم؛ حوزه انیمیشن، فیلم رئال و...ارتباطات زیادی نیز با مجموعه های نوشت افزار داریم. پوشاک اعم از پوشاک کودک و بزرگسال نیز در حیطه عرصه هایی هستند که ورود پیدا کرده ایم. مجموعه صنعت اسباب بازی و مجموعه های بهداشتی و صنف هایی مثل تم جشن تولد و صنف های دیگری که تصویر در آنها خیلی حضور دارد و روی محصولاتشان تصویر چاپ می کنند، با مجموعه ما ارتباط تنگاتنگ برقرار کرده اند.»

وی در ادامه می گوید: «در حال حاضر خیلی روی آنها فعالیت نشده و کاراکترهای خارجی روی این محصولات چاپ می شود. ما در تلاشیم که کاراکترهای داخلی روی کار بیاید.

نمونه هایی هم که تا به حال نقش هایشان را کار کردیم، انیمیشن های صدا و سیمایی مثل: حسنی کوچولو، اتل متل یک جنگل ، فیلم سینمایی شاهزاده روم و آخرین کار که روی محصولات جانبی داشتیم، فیلم شاه بوده که ما فیل شاه را با ۱۲۰ تا شرکت قرارداد داریم؛ از نوشت افزار گرفته تا شامپو کودک صحت. تا چند وقت پیش تنها مجموعه ای بودیم که در این حوزه کار می کردیم، الان یکی و دو تا مجموعه شبیه ما هم در حال شکل گیری هستند.»

مدیر مجموعه آرش(مرکز تجاری سازی کاراکترهای ایرانی-اسلامی) درباره نقش تصاویر و جملات شهید قاسم سلیمانی بر روی محصولات پویش «قهرمان من» توضیح می دهد: «در رابطه با موضوع حاج قاسم با توجه به قهرمان بودن حاج قاسم و عزیز بودن حاج قاسم برای ما، ما ایشان را یک کاراکتر برجسته می دانیم و می خواهیم با زدن طرح ها و تصاویر ایشان روی محصولات برای نوجوانان و جوانان الگوی قهرمانی ارائه دهیم.هم به صورت مستقیم که از تصاویر شهید سلیمانی استفاده کرده ایم و هم به صورت غیرمستقیم که برای مثال از جملات ایشان بهره برده ایم.

اول اینکه در سطح بازار پوشاک، کارهایی انجام دادیم که ببینیم بیشترین مدل هایی که روی تی شرت ها کار می شود، چه مدل هایی هستند؟ محتوای خودمان را روی قالب های آنها قرار دادیم و در برخی موارد خودمان هم قالب های جدیدی برای لباس ها آماده کردیم. با توجه به ارتباطاتی که با بدنه بازار داشتیم، طرح هایمان را به تولید کنندگان بازار دادیم.

کسانی که طراحی های روی لباس ها را انجام می دهند، می توانند با یک سری تغییرات ظاهری- نه محتوایی- طرح ها و مدل های ما را در بازار ارائه دهند. سعی کردیم کاری که انجام می دهیم، رایگان باشد. همان گونه که دشمن دارد در بازار ما طرح ها و تصاویر رایگان پخش می کند، ما هم طرح ها و تصاویر رایگان پخش کردیم؛ با این تفاوت که طرح هایمان مرتبط با هویت و قهرمانان خودی هستند.»

 

منبع: روزنامه کیهان