گم شدن ارزهای دولتی این بار در بازار نوشت افزار

افزایش قیمت کاغذ در بهار و تابستان نگرانیهای زیادی را نسبت به تامین دفتر مشق برای دانش آموزان کم برخوردار ایجاد کرد در این بین دولت قول داد تا دفتر مشق دولتی در اختیار مردم قرار دهد موضوعی که سرنوشت آن پس از دوماه همچنان نامعلوم است.

وزیر صمت از تامین کامل ارز دولتی برای تامین کاغذ مورد نیاز برای طرح تولید ۳۰تا ۴۰ میلیون جلد دفتر مشق دولتی خبر داد.
رضا رحمانی در گفت و گو با خبرنگار پرگار در حالی از تامین کامل بودجه مورد نظر وزارت آموزش و پرورش می گوید که طبق گزارش کارگروه تنظیم بازار تنها ۱۵میلیون جلد دفتر با ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی تولید شده و این تعداد قرار بود در شهریور ماه توزیع شود.
وزیر صمت همچنین اظهار کرد: شاید مشکلات پیش آمده در جزئات فرایند تخصیص ارز ایجاد شده باشد چرا که تامین ارز کاغذ دولتی صورت گرفته اما تخصیص آن به تدریج انجام می گیرد.
رحمانی تاکید کرد: ثبت سفارش ارز دولتی مورد نیاز تمامی شرکت های مورد نظر صورت گرفته و در کلیات موضوع، هیچ مشکلی نبوده ؛ بلکه مشکلات بعدی در مراحل فنی با توجه به ارز مور نظر آن ها ایجاد شده است.
گفتنی است سی ام مرداد ماه ۹۸، حسن مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی از توزیع ۳۰الی ۴۰میلیون جلد دفتر دولتی به عنوان یکی از برنامه های طرح بازگشایی مدارس خبر داده بود که به گفته این مقام مسئول حتی تولید کنندگان این دفاتر نیز مشخص شده و تضامین لازم از آن ها گرفته شده است.
با توجه به اظهارات وزیر صمت مبنی بر تامین تمامی ارز مورد نیاز، حداقل کمتر از نیمی از آمار اعلامی این وزارتخانه، دفترچه تولید شده است و باید دید مابقی ارز دولتی تخصیص یافته صرف چه کاری شده است؟ آن هم زمانی که دو ماه از آغاز سال تحصیلی ۹۸ می گذرد و توزیع لوازم تحریر باید قبل از آغاز سال تحصیلی میان دانش آموزان و یا برای تنظیم بازار صورت می گرفت.
ماجرای ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی اولین بار نیست که مساله ساز شده اما به نظر می رسد این بار سوداگران بازار نوشت افزار را برای سوء استفاده، هدف قرار داده اند که قربانی آن ها دانش آموزان قشر کتر برخوردار خواهند بود.
اگر طبق گفته وزیر صمت ارز دولتی مرود نظر تخصیص یافته و حتی ۳۰میلیون جلد دفتر نیز با این کاغذ تولید شده باشد، با توجه به اختلاف قیمت ۱۰هزار تومانی قیمت دفاتر دولتی با دفاتر بازار آزاد، ۱۵میلیون جلد دفتر دیگر با سود ۶برابری در بازار آزاد به فروش رسیده است.


بی خبری وزیر آموزش و پرورش از سر نوشت ۳۰میلیون دفتر دولتی

وزیر آموزش و پرورش از طرح توزیع ۳۰ میلیون جلد دفتر دولتی برای تنظیم بازار اظهار بی اطلاعی کرد.
در حالی که دو ماه از آغاز سال تحصیلی ۹۸ می گذرد، محسن حاجی میرزایی در پاسخ به پیگیری های خبرنگار پرگار نسبت به اجرای ناقص طرح تولید ۳۰ الی ۴۰ میلیون دفتر دولتی با ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی اظهار بی اطلاعی کرد.
مرداد ماه سال جاری، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درامور بازرگانی از برنامه ریزی این وزارتخانه برای توزیع ۳۰الی ۴۰ میلیون جلد دفترچه دانش آموزی با ارز ۴۲۰۰تومانی میان اقشار هدف خبر داده بود اما شهریور سال ۹۸ ، مرکز اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، مجموع دفاتر تولید شده با تامین ارز ۴۲۰۰تومانی را تنها ۱۵ میلیون جلد اعلام کرد.
بی خبری وزیر آموزش و پرورش به عنوان مسئول اصلی این حوزه شاید حاصل ناهماهنگی میان وزرای کابینه دولت دوازدهم باشد. معضلی که همواره به عنوان یکی از نقاط ضعف ایندولت به ویژه در تیم اقتصادی به شمار می آید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *