پژمانفر: دلالان به بهانه انتخابات مجلس کاغذ را احتکار کردند

به گزارش ایران نوشت، برنامه “صبح و گفتگو” با موضوع دلالان کاغذ در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و غلامرضا شجاع نماینده تشکل های صنعت چاپ کاغذ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام پژمانفر اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارشاد در ارتباط با واردات کاغذ و حجم کاغذ وارداتی گزارش هایی را به مجلس ارائه کردند که این حجم نه تنها جوابگوی نیاز امسال ماست بلکه نیاز سال آینده را هم پاسخ خواهد داد.

وی با اشاره به کمبود کاغذ در کشور عنوان کرد: کمبود کاغذ در حدی بود که بخشی از روزنامه ها چاپ نشدند و حتی روزنامه های شهرستان ها نیز تعطیل و یا مجبور به چاپ در کاغذهای غیرروزنامه ای و یا کاهش شدید تیراژ شدند. 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تعاریف و گزارشات نشان می دهد که حجم قابل توجهی از کاغذ، به کشور وارد و حجم قابل توجهی هم در داخل کشور تولید شده و احتکار صورت گرفته است.

حجت الاسلام پژمانفر با اشاره به اینکه هدف احتکار فرصت طلبی و استفاده و بهره برداری است گفت: بخشی از این فرصت احتکاری در مهر ماه و با افزایش قیمت قابل توجه کاغذهای مورد نیاز در تولید نوشت افزار صورت می گیرد و بخشی هم در نیاز هر دوره از انتخابات مجلس به کاغذ است که در آن مقطع، افرادی با عجله وارد این گود می شوند و مجبورند در قیمت های بی حساب و کتاب، کاغذ را تهیه کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه کاغذ تاریخ مصرف ندارد عده ای نسبت به کسب سود احتمالی، احتکار می کنند و بازار را تشنه نگه می دارند.

وی از اقدام دولت برای تخصیص ارز نیمایی به لوازم التحریر سخن گفت و افزود: جالب اینکه کاغذها با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و امروز با ارز نیمایی یعنی دو برابر قیمت واردات کاغذ می خواهیم به دانش آموزان لطف کرده و دفتر و کتاب آنها را تهیه نمائیم.

این نماینده مجلس با تأکید بر لزوم پاسخگویی دستگاه های اجرایی نسبت به این قضیه مطرح کرد: سوال اینجاست کاغذهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده الان کجاست و به دست چه کسانی رسیده است؟ 

حجت الاسلام پژمانفر همچنین با تأکید بر اینکه دستگاه های نظارتی باید ورود کنند گفت: ما نیز در حال پیگیری قانونی این موضوع هستیم و از آن عبور نخواهیم کرد.

در ادامه “صبح و گفتگو”، نماینده تشکل های صنعت چاپ کاغذ اظهار داشت: انجمن واردکنندگان کاغذ باید این موضوع را مدیریت می کرد اما متاسفانه کاغذ علاوه بر اینکه از کانال وزارت صنعت وارد می شد از کانال های دولتی دیگر هم وارد شد.

شجاع در ادامه خاطرنشان کرد: کارگروه کاغذ در شهریور سال گذشته به وزارت ارشاد واگذار شد اما متاسفانه وزارت ارشاد دانش و اطلاعات وزارت صمت را نداشت. در راس این کارگروه دکتر انتظامی مشاور وزیر ارشاد حضور داشت و مابقی ارگان ها هم کارشناسان و نیروهای درجه سوم را به این کارگروه فرستادند.

وی همچنین بیان داشت: دولت باید بپذیرد که تخصیص یارانه به کاغذ و دیگر کالاها یک اشتباه است و هرجا که محدودیت ایجاد کند و یارانه دهد فساد هم ایجاد خواهد شد. 

نماینده تشکل های صنعت چاپ کاغذ با بیان اینکه دلالان و محتکران کاغذ، خود واردکنندگان هستند افزود: این افراد به اسم یک بنکدار بزرگتر و در بنگاه های بزرگ غیرتخصصی فعالیت می کنند کمااینکه سال گذشته نیز حدود پنج هزار کامیون کاغذ در عرض ده روز از تهران خارج شدند و دولت هم دغدغه ای نسبت به این موضوع نداشت.

شجاع در پایان این “مجله صبحگاهی” رادیو گفت و گو اظهار کرد: امسال در رابطه با دفترچه های دانش آموزان با یک فاجعه مواجهیم اما نباید گناه گرانی آن را فقط به گردن دفتر فروش بیندازیم چراکه وقتی تولیدکننده مجبور به خرید کاغذ ۵۰۰ هزار تومانی است قیمت هم بالا می رود. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *