نشست فعالان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی با دکتر سعید جلیلی

جلسه با دکتر جلیلی

جمعی از فعالان تولیدکننده حوزه نوشت افزار ایرانی-اسلامی با دکتر سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش ایران نوشت، در ابتدای این دیدار گزارشی از عملکرد چند سال اخیر مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی ارائه و به برخی از موانع و مشکلات این حوزه اشاره شد.

سعید جلیلی در این نشست پس از شنیدن نظرات فعالین حوزه نوشت افزار ایرانی، گفت: قابلیت های فرهنگی کشور به علت آنکه مزیت نسبی ما محسوب میشود میتواند به کمک اقتصاد نیز بیاید؛ برای مثال صادرات محصولات فرهنگی ما به کشور های همسایه نظیر افغانستان، عراق و … این فرصت را مهیا میکند که بعلت قرابت فرهنگی با مردم آن کشور ها به رقابت با محصولات سایر کشور ها بپردازد؛ باید مطالعات در این زمینه ها را جدی گرفت و به عنوان سرمایه گذاری به آن نگاه کرد.

وی افزود: ارائه کالا متناسب با فرهنگ محلی و بومی بازار مقصد یک قوت در بازاریابی محسوب میشود و این امر محدود به بازار صادراتی نیست بلکه میتوان بر روی مناسبات فرهنگی شهر های گوناگون کشور خودمان در رقابت با کالاهای وارداتی نیز حساب باز کرد.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی درباره لزوم ابتکار جهت تناسب دادن میان کالاهای فرهنگی و بازار خاطر نشان کرد: ابتکار در قالب محصولات فرهنگی نظیر نوشت افزار ها نیاز به شناخت مناسبات فرهنگی بازار دارد؛ برای مثال ممکن است در میان مردم یک شهر و روستاهای آن، یک چهره فرهنگی و یا یک مناسبت فرهنگی شاخص باشد؛ میتوان با شناخت این ظرفیت ها و ظرافت ها به خوبی به بازار آن شهر ورود کرد.

وی اضافه کرد: شناخت جاذبه های مثبت فرهنگی در محدوده های جغرافیایی هدفمند میتواند به تولید محصول هدفمند منجر شده و با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی منتهی به شبکه سازی نیز گردد؛ آنوقت خود اهالی شهر های مختلف ظرفیت های فرهنگی شان را با شما در ارتباط میگذارند و میتوان متناسب با آن به تولید محصول فرهنگی و مشخصا نوشت افزار پرداخت.

جلیلی با اشاره به حجم مالی بازار نوشت افزار کشور، تصریح کرد: جذب این بازار در کنار مزایای اقتصادی‌ای که برای تولیدکنندگان خواهد داشت، ظرفیت مهمی برای نشر ارزش های فرهنگی انقلاب اسلامی است. در کنار بازار عمومی برای فروش به اقشار مختلف مردم، استفاده از این تولیدات در ارگان ها و نهاد های حاکمیتی نیز میتواند یک ظرفیت مهم در کاهش واردات در این حوزه و اشتغال آفرینی برای جوانان کشور محسوب گردد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش اظهار داشت: ترویج نوشت افزار ایرانی اگر تبدیل به مدل پیشگام بشود، میتواند یک قابلیت جدی از تولید ملی را به منصه ظهور برساند؛ در واقع مدلی میشود که میتوان در آن با اتکا به عناصر فرهنگ بومی و توانمندی های مردم، تلفیق فرهنگ و ظرفیت عمومی را نمایش داد.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی با اشاره به تولیدات خُرد صنعتی در روستاها که در بعضی کشور ها انجام میگیرد، برخی تولیدات در حوزه نوشت افزار را دارای چنین قابلیتی دانست که میتوان برای تولید آن از ظرفیت روستا نیز استفاده نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *