آب، کیف و دفترها را برد، ما و مردم جبران می‌کنیم

وحید گرایلی، مدیر روابط‌عمومی مجمع نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی با اشاره به همکاری بسیار خوب تولیدکنندگان نوشت‌افزار در طرح آماده‌سازی ۳۰ هزار بسته نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان سیل‌زده…

به گزارش ایران‌نوشت و به نقل از خبرگزاری فارس، «از بین رفتن کیف و کتاب و نوشت‌افزار دانش‌آموزان گلستانی، لرستانی و خوزستانی،‌ آن هم در روزهای عید که متعلق به کودکان است، از تلخ‌ترین جنبه‌های سیل فروردین‌ماه بود. بعد از این اتفاق ناخوشایند، «مجمع نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی» به‌عنوان تشکل محوری فعال در حوزه نوشت‌افزار کودکان، با تکیه بر تجربه حمایت از دانش‌آموزان در زلزله کرمانشاه و حمایت از دانش‌آموزان مناطق محروم در تابستان امسال،‌ تصمیم گرفت طرحی برای تأمین نوشت‌افزار دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده برای ایام باقیمانده سال تحصیلی اجرا کند و از این طریق به تقویت روحیه آن‌ها کمک کند. به‌این‌ترتیب، معرفی طرح را از روز ششم فروردین در فضای مجازی آغاز کردیم و همزمان به جمع‌آوری کمک‌های مردمی و جلب حمایت‌های تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی و نهادهای مسئول در زمینه حمایت از سیل‌زدگان ازجمله وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت ارشاد، ستاد اجرایی فرمان امام (ع) و سپاه پرداختیم.»

«وحید گرایلی»، مدیر روابط‌عمومی مجمع نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی با اشاره به همکاری بسیار خوب تولیدکنندگان نوشت‌افزار در طرح آماده‌سازی ۳۰ هزار بسته نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان سیل‌زده، ادامه می‌دهد: «نوشت‌افزار به‌طورکلی، یک محصول فصلی است و بنابر تقاضای جامعه هدف،‌ در مرداد و شهریور، فروش دارد. در باقی ایام سال، فقط میزان محدودی از این اقلام در انبار تولیدکننده‌ها موجود است. بنابراین تأمین اقلام مختلف نوشت‌افزار ایرانی برای آماده‌سازی ۳۰هزار بسته، در این مقطع از سال،‌ کار بسیار سختی بود.»

وقتی سیل، بازار نوشت‌افزار ایرانی را در «نافصل» تکان داد!

عشق به کودکان و نوجوانان هموطن، بیش از ۳۰ تولیدکننده داخلی در حوزه نوشت‌افزار را پای کار آورد و کار سخت، عملی شد: «قرار بود دفتر تحریر، دفتر نقاشی، مداد، خودکار، مداد رنگی، تراش، پاک کن، جامدادی، کلاسور و کیف، به تعداد ۳۰هزار عدد تأمین شود. در این مسیر، علاوه‌بر کمک‌های مردمی و نهادهای مسئول،‌ تولیدکننده‌ها هر کدام به‌قدر وسع خود در این طرح به ما کمک کردند؛ یکی با اهدای یک نیسان از تولیدات متنوعش،‌ دیگری با اهدای ۱۰۰ عدد کیف،‌ آن یکی با اهدای چندین بسته دفتر ۸۰ برگ، و تعدادی دیگر هم با فروش محصولاتشان با قیمت تمام‌شده و حتی زیر قیمت تمام‌شده. همین‌جا باید از لطف بعضی خانواده‌ها و مغازه‌داران خُرد که با اهدای نوشت‌افزار مازادشان،‌ ما را یاری کردند هم تشکر کنم.»

گرایلی در ادامه از یک تجربه جدید در این مسابقه خدمت می‌گوید: «جالب است بدانید وقتی به‌دلیل خالی بودن بسیاری از انبارها در این فصل،‌ در تأمین دفتر تحریر با مشکل مواجه شدیم،‌ به تولید این محصول فکر کردیم و خوشبختانه با همت و همکاری چند تولیدکننده توانستیم در همین فرصت محدود به‌سرعت دفترهای موردنیاز را تولید کنیم که تجربه بسیار خوبی بود.»

فقط نوشت‌افزار ایرانی هدیه می‌دهیم

«کاملاً آگاهانه تصمیم گرفتیم تمام اقلام موردنیاز برای آماده‌سازی ۳۰ هزار بسته نوشت‌افزار را از محصولات ایرانی تهیه کنیم. نوشت‌افزار ایرانی به این معنا که هم تولید ایران باشد و هم محتوای ایرانی داشته‌باشد. به‌این‌ترتیب،‌ الان دفترها، مدادها،‌ مداد رنگی‌ها،‌ جامدادی‌ها و… در بسته‌های اهدایی ما علاوه‌براینکه تولید داخل است،‌ تصاویر و نشانه‌های خارجی هم ندارد.»

 مدیر روابط‌عمومی مجمع نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی این موضوع را یک شعار یا تعارف نمی‌داند و ادامه می‌دهد: «یکی از روزها که به سرعت از بازار هزار جلد دفتر نقاشی تهیه کرده‌بودیم، در حین کار متوجه شدیم بعضی دفترها مشکل دارد. یکی از خانم‌های داوطلب که مشغول بسته‌بندی بود، گفت: چرا این دفترها با بقیه فرق دارد و ایرانی نیست؟ بعد از بررسی متوجه شدیم روی جلد حدود نیمی از آن دفترها،‌ تصاویر و نشانه‌های خارجی چاپ شده. با اینکه سرعت کار در بسته‌بندی بسیار تعیین‌کننده بود، اما آنقدر این موضوع برایمان اهمیت داشت که کار را متوقف کردیم. آن دفترها را به بازار برگرداندیم تا با دفترهای با محتوای ایرانی تعویض شود.»

گرایلی و دوستانش یاد گرفته‌اند در این‌طور مواقع که کار گره می‌خورد، اصلاً نگرانی به خود راه ندهند چون اطمینان پیدا کرده‌اند صاحب کار خودش هوای آن‌ها و نیت خیرشان را دارد: «به ما ثابت شده که کار خیر، لنگ نمی‌ماند. همین دیروز که دفتر ۸۰ برگ کم آوردیم، یک‌دفعه همه ناراحت شدند که باتوجه‌به کمبود دفتر با طرح ایرانی در بازار، کار عقب می‌افتد. اما همان موقع،‌ یک هموطن عزیز به اتفاق همسرش از راه رسید و گفت: «ما ۴کارتن دفتر از قبل داشتیم. به کارتان می‌آید؟» خوشحال شدیم اما نگران بودیم که نکند تصاویر خارجی روی جلد دفترها باشد. کارتن‌ها را که باز کردیم، دیدیم محتوای روی جلد تمام دفترها،‌ ایرانی است. با همان دفترها، تمام بسته‌ها آماده شد. آنجا یک‌بار دیگر به ما ثابت شد کار، صاحب دارد و ما فقط وسیله هستیم.»

نیروهای داوطلب گُل کاشتند

«نیروهای داوطلب اینجا غوغا کرده‌اند؛‌ هیچ‌کس باور نمی‌کرد هفت هزار جامدادی خام را در هفت ساعت آماده کرده و با گذاشتن خودکار،‌ مداد، پاک‌کن و تراش،‌ آماده بسته‌بندی کنند. تولیدکننده جامدادی‌ها که اینجا حضور داشت،‌ با تعجب گفت: «شما اینجا دارید چه کار می‌کنید؟! چطور همه جامدادی‌ها آماده شد؟!» و با خنده ادامه داد: «لطفاً آهسته‌تر کار کنید تا ما بتوانیم جامدادی‌های موردنیاز برای باقی بسته‌ها را تأمین کنیم.»

وحید گرایلی با تمجید و تشکر از همکاری و همت نیروهای داوطلب در بسته‌بندی نوشت‌افزارهای اهدایی به دانش‌آموزان سیل‌زده، ادامه می‌دهد: «وقتی تصمیم گرفتیم ۳۰ هزار بسته نوشت‌افزار برای ارسال به مناطق سیل‌زده ارسال کنیم، بعد از تأمین اقلام موردنیاز،‌ مهم‌ترین دغدغه‌مان،‌ تأمین نیروی انسانی برای کار بسته‌بندی بود که در این حجم، کاری بسیار زمان‌بر و بزرگ بود. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که تنها راه این است که باز هم از مردم کمک بخواهیم. اینطور بود که در فضای مجازی فراخوان دادیم و با استقبال خوب همشهریان مواجه شدیم. کار از روز جمعه هفته گذشته آغاز شد و تا پنجشنبه ۲۹ فروردین ادامه خواهد داشت. هر روز ۶۰ تا ۷۰ نیروی داوطلب اینجا می‌آیند و حداقل ۳ تا ۴ هزار بسته آماده می‌کنند.

از نظم،‌ سلیقه و کیفیت کار این عزیزان در بسته‌بندی اقلام نوشت‌افزار،‌ هرچه بگویم، کم گفته‌ام. همت، تعهد و سلیقه آن‌ها،‌ واقعاً قابل تحسین است. از همه این عزیزان تشکر و قدردانی می‌کنیم.»

خوب است بدانید بسته‌های آماده‌شده، همزمان به مناطق سیل‌زده ارسال می‌شود. مقصد این بسته‌ها هم به ترتیب اولویت، ابتدا استان گلستان و لرستان و بعد، خوزستان خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی و صفحات مجمع نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی با نام «ایران نوشت»، در این طرح مشارکت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *