۹۰ درصد کاغذ مصرفی کشور وارداتی است/ واردکننده کاغذ: تا امروز یک دلار هم ارز دولتی نگرفته‌ام

به گزارش ایران نوشت، سیدحسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ در نشست خبری دومین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا،‌ فرآوردهای سلولزی که قرار است ۱۵ تا ۱۸ مرداد در نمایشگاه بین‌المللی تهران با حضور صنایع و شرکت‌های سلولزی برگزار شود در پاسخ به سوالی درباره میزان واردات کاغذ در بخش کاغذ چاپ و تحریر اظهار کرد: بر اساس آمار وزارت صنعت و کارخانجات داخلی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز بازار در بخش کاغذ چاپ و تحریر با تولیدات داخل پاسخ داده شد و نزدیک به ۸۵ تا ۹۰ درصد نیاز بازار در این بخش از خارج کشور و با واردات کاغذ تامین می‌شود.

وی در پاسخ به سوال تسنیم درباره واردات کاغذ چاپ و تحریر در سال گذشته گفت: کل واردات ما در سال ۹۸ در بخش کاغذ چاپ و تحریر حدود ۳۰۰ هزار تن بود که نسبت به سال ۹۶ بین ۴۹ تا ۵۰ هزار تن کاهش واردات داشتیم.

میرباقری با بیان اینکه متاسفانه در یک سال گذشته تریبون قدرتمندی در اختیار واردکنندگان کاغذ قرار نگرفته است گفت: بعد از افزایش قیمت ارز و تشکیل کارگروهی برای کاغذ، واردکنندگان کاغذ صرفا با اخذ مجوز می‌توانستند اقدام به واردات کاغذ کنند و اگر مجوزی از سوی ارشاد برای آنها صادر نمی‌شد قادر به واردات نبودند و اعضای انجمن واردکنندگان کاغذ متاسفانه با کاهش مجوز واردات مواجه شدند و همین مسئله باعث شد تا واردات کاغذ در سال گذشته به نسبت سال ۹۶کمتر شود و تا حدودی تعادل بازار به هم بخورد.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ در پاسخ به این سوال که چرا کاغذ علیرغم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمتش افزایش یافت گفت: تنها بحث تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در قیمت کاغذ اثرگذار نبود و در کالاهای اساسی دیگر نیز که مشمول دریافت ارز دولتی می‌شدند هم شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم ولی در مورد کاغذ در یک بازه زمانی نرخ جهانی کاغذ تا ۲۰ درصد افزایش یافت و حتی تا شهریورماه و قبل از تشکیل کارگروه کاغذ، تفاوت قیمت کاغذ دولتی و کاغذ آزاد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بود ولی متاسفانه در نیمه دوم سال بانک مرکزی نتوانست به درستی برای واردات کاغذ ارز لازم را تخصیص دهد و همین مسئله باعث به هم خوردن تعادل در بازار کاغذ شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افراد جدیدی توانسته‌اند مجوز واردات کاغذ را دریافت کنند گفت: من شخصا این موضوع را ندیده‌ام ولی در لیست کسانی که ارز گرفتند و کاغذ وارد نکردند، افراد جدیدی بودند که ما نام آنها را نشنیده بودیم.

میرباقری با تاکید بر لزوم تک نرخی شدن ارز برای جلوگیری از رانت و حل مشکل بازار کاغذ گفت: ما از سال گذشته مصرانه درخواست کردیم تا ارز واردات کاغذ تک‌نرخی شود ولی متاسفانه صدای ما به جایی نرسید و دوستان ما در دولت توجهی به این موضوع نداشتند تا نهایتا در جلسه‌ای که با مسئولان وزارت صمت برگزار شد دوستان ما در این وزارتخانه پیشنهاد ما را درخصوص تک نرخی شدن ارز برای واردات کاغذ و گلاسه و مقوا را پذیرفتند و امضاهای طلایی برای واردات این نوع کاغذ از میان برداشته شد و امروز شاهد هستیم که قیمت انواع مقوا و کاغذ گلاسه تا ۵۰ درصد کاهش یافت.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ اضافه کرد: ما بارها این موضوع را اعلام کرده‌ایم که هیچ خواسته‌ای از دولت نداریم و تنها خواسته ما این است که موانع را از پیش روی ما بردارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا همچنان تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کاغذ ادامه دارد یا خیر گفت:  امروز کسانی که واردات را از وزارت ارشاد دریافت می‌کنند ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند و کسانی که مجوز واردات را از وزارت صمت اخذ می‌کنند ارز نیمایی به آنها تخصیص داده می‌شود.

میرباقری ادامه داد: در حال حاضر معادل ۸۰ هزار تن کاغذ روزنامه و تحریر با ارز دولتی وارد می‌شود و این رقم ۲۰ درصد از نیاز بازار کاغذ را جوابگوست.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ در پاسخ به این سوال که در بخش چاپ و تحریر چند درصد از نیاز بازار با واردات دولتی تامین می‌شود گفت: نیاز بازار به کاغذ چاپ و تحریر در حدود ۳۵۰ هزار تن است و طبق برنامه‌ریزی انجام شده ۴۰ هزار تن آن با ارز دولتی تامین می‌شود و ۳۱۰ هزار تن آن با ارز نیمایی.

وی با تقدیر از عملکرد وزارت صمت برای واردات کاغذ گفت: طی یکی دو هفته گذشته وزارت صمت حمایت بسیار خوبی برای تامین ارز نیمایی واردات کاغذ داشته و اگر قول و قرارهای بانک مرکزی و وزارت صمت محقق شود حتما قیمت کاغذ در بازار کاهش خواهد داشت.

میرباقری در پاسخ به این سوال که چطور ممکن است واردکنندگان کاغذ با ارز نیمایی بتوانند با واردکنندگان کاغذ دولتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند گفت: متاسفانه فاصله قیمتی کاغذ دولتی و کاغذ آزاد در بازار آنقدر زیاد است که برخی از واردکنندگان می‌توانند با ارز نیمایی کاغذ وارد کنند و آن را در بازار عرضه کنند.

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ خاطر نشان کرد: نرخ اصلی کاغذ توسط سازمان حمایت تعیین می‌شود و ما به شدت امیدواریم با توجه به تجربه اعتمادی که به واردکنندگان کاغذ برای واردات کاغذ گلاسه و مقوا شد و قیمت این دو نوع کاغذ در بازار ۵۰ درصد کاهش یافت، قیمت انواع کاغذ در بازار کاهش یابد و در یکی دو هفته گذشته نیز شاهد سیر نزولی قیمت‌ها در انواع کاغذ و حتی کاغذ چاپ و تحریر بودیم.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره این شائبه که شما خودتان رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ هستید و برادرتان رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و برخی‌ها معتقدند ممکن است این نسبت فامیلی خدایی نکرده باعث سوء استفاده‌ای شده باشد گفت: از زمانی که کارگروه کاغذ در مرداد یا شهریورماه تشکیل شد برای اینکه چنین شائبه‌ای بوجود نیاید من حتی یک دلار هم ارز دولتی برای واردات کاغذ دریافت نکرده‌ام.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *