کالای درجه سه چینی، جایگزین نوشت‌افزار ایرانی/خانواده‌ها لوازم‌التحریر بومی می‌خواهند، اما دستمان خالی است

به گزارش ایران نوشت به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی یوسف‌وندی، مدیر مجموعه نوشت‌افزار «آفتاب» با اشاره به سخت شدن کار تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی با خارج شدن کاغذ این حوزه از دایره ارز ۴۲۰۰ گفت: تولید نوشت‌افزار ایرانی اسلامی اگر تا سال‌های گذشته تنها مشکلش نبود طرح مناسب و یا عرضه کاراکترهای غربی با قیمت ارزان به دست مردم بود، الان با مشکل اساسی‌تری مواجه است، تأمین کاغذ مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده که تاکنون آن را لمس نکرده بودیم.

قیمت فعلی کاغذ با هیچ منطق و معادله‌ای درست نیست

وی به افزایش بی‌سابقه قیمت کاغذ اشاره و اضافه کرد: اگر در سال گذشته سهم کاغذ در هزینه تمام شده محصول حدود ۴۵ درصد بود، امسال این رقم به میزان ۸۷ درصد افزایش یافته است؛ به عبارت دیگر محصولاتی که با کاغذ تولید می‌کنیم، حدود دو تا سه برابر افزایش قیمت دارد؛ این در حالی است که افزایش قیمت کاغذ غیر طبیعی است. قیمت دلار سه برابر شده، اما کاغذ با ۹ برابر افزایش قیمت عرضه می‌شود. قیمت فعلی کاغذ با هیچ منطق و معادله‌ای درست نیست.

مدیر مجموعه نوشت‌افزار «آفتاب» با بیان اینکه تولیدکنندگانی مانند ما توان تولید سال گذشته را ندارند و این مشکل اصلی است، ادامه داد: در کنار افزایش قیمت کاغذ، با افزایش قیمت سایر مواد اولیه نیز مواجه هستیم. مشکلات این‌چنینی سبب می‌شود تا تیراژ تولیداتمان را کاهش دهیم، در حالی که هزینه تولید چندبرابر شده است.

با چنگ و دندان واحدهای تولیدی را زنده نگاه می‌دارند

یوسف‌وندی با بیان اینکه اتفاقات حاضر، سیستم تولید نوشت‌افزار بومی را با شکست مواجه کرده و آن را به نابودی می‌کشاند، یادآور شد: ممکن است با این روند ما با کمبود برخی از محصولات نوشت‌افزار در بازار مواجه شویم، می‌خواهند چطور این کمبود را جبران کنند؟ باز هم قرار است کالای درجه دو و سه چینی وارد کنند؟ این نتیجه سیاست‌های هوشمندانه است. منابع مالی تولیدکننده نوشت‌افزار بومی محدود است، با چنین وضعیتی ناگهان قدرت تولید این دسته از تولیدکنندگان به یک‌هفتم کاهش می‌یابد؛ شش‌هفتم دیگر را می‌خواهند از کجا تأمین کنند؟

این تولیدکننده با اشاره به تعدیل برخی از نیروهای زیرمجموعه‌های تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی یادآور شد: برخی از تولیدکنندگان نیز کار را تعطیل کرده‌اند، اما برای اینکه در بازار هنوز حضور داشته باشند از محصولات سال‌های قبل خود عرضه می‌کنند؛ که البته مقدارش خیلی کم است. با چنگ و دندان داریم تلاش می‌کنیم تا هر واحد را زنده‌ نگاه داریم و نیرویی را تعدیل نکنیم.

خانواده‌ها نوشت‌افزار بومی می‌خواهند، اما دستمان خالی است

یوسف‌وندی در ادامه به استقبال خانواده‌ها از نوشت‌افزار ایرانی اسلامی اشاره و اضافه کرد: خوشبختانه نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در سال‌های اخیر توانسته در سبد خانواده‌های ایرانی جای بگیرد. با تلاش‌هایی که سال‌های گذشته انجام شد، ما مشکلی برای فروش نداشتیم. اما حالا وضعیت تغییر کرده، الان خانواده ها از ما محصول می‌خواهند، اما ما دستمان خالی است.

الان وقت اقدام انقلابی است

وی با بیان اینکه امیدواریم که مسئولان فکری برای تأمین کاغذ مورد نیاز در این زمینه کنند تا بخشی از مشکلات تولیدکنندگان برطرف شود، گفت: هرچند الان زمان مناسبی برای این دست از تصمیم‌گیری‌ها نیست، اما تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی حاضرند تا سه شیفت کار کنند تا کاری که باید در شش ماه انجام می‌دادند، در فرصت دو تا سه ماهه انجام داده و محصول را با حداقل سود به دست مشتری برسانند. الان وقت یک اقدام انقلابی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *