واردات بی رویه مانع رشد صنعت نوشت افزار در کشور شده است

مدیرعامل مجمع نوشت افزارهای ایرانی اسلامی با اشاره به واردات ۷۰ درصدی نوشت افزار مصرفی در کشور گفت: به دلیل واردات گسترده، کسی رغبتی به سرمایه گذاری در این بخش ندارد.

به گزارش ایران‌نوشت،به نقل از خبرگزاری تسنیم، سعید حسینی اظهار داشت: گردش مالی سالانه نوشت افزار در بازار ایران ۴ هزار میلیارد تومان است که ۷۰ درصد این ظرفیت از خارج کشور به صورت قانونی یا قاچاق وارد می‌شود.

مدیرعامل مجمع نوشت افزارهای ایرانی اسلامی افزود: سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون جلد انواع دفترچه و میلیون‌ها قلم کیف، جامدادی، مداد و خودکار در کشور مصرف می‌شود که بخش عمده‌ای از آن‌ها از خارج وارد می‌شود درحالی که واحدهای تولیدی در داخل کشور با ظرفیت بسیار پایین‌تر از ظرفیت اسمی خود فعال هستند.

وی خواهان حمایت جدی دولت از تولید کنندگان انواع نوشت افزار داخلی شد و افزود: دولت می‌تواند از طریق مبارزه با قاچاق و همچنین وضع مقررات گمرکی در حوزه واردات نوشت افزارهای بی کیفیت که سلامت دانش آموزان را نیز با خطر مواجه می‌کند، از ورود کالاهای خطرناک و بی کیفیت جلوگیری کند.

حسینی، گسترش برخی بیماری‌های پوستی بین دانش آموزان را در سالهای گذشته یکی از پیامدهای ورود نوشت افزارهای با کیفیت بسیار پایین و بیماری زا دانست و افزود: خوشبختانه چند وقتی است که مسئولان به موضوع سلامت این محصولات توجه بیشتری دارند.

مدیرعامل مجمع نوشت افزارهای ایرانی اسلامی خاطر نشان کرد: در برخی محصولات نوشت افزاری از جمله دفترچه، خودکار، مداد، جامدادی و کیف و کوله، ظرفیت لازم برای تامین نیاز داخل در کشور وجود دارد، اما در برخی صنایع از جمله ساخت اتود نیازمند سرمایه گذاری و ایجاد خط تولید این محصول در کشور هستیم.

وی افزود: به عنوان مثال با ایجاد یک خط تولید ۵۰۰ میلیون تومانی، نیاز کشور به اتود (مداد نوکی) برطرف می‌شود، اما بدلیل واردات گسترده این محصول، کسی رغبتی به سرمایه گذاری در این بخش ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *