هیچ استانداردی برای بهداشت مدادهای پلیمری وجود ندارد

مدیرعامل شرکت زگال شمال در رابطه با استانداردهای موجود برای تایید بهداشتی مدادهای پلیمری در کشور گفت: «در حال حاضر در کشور ما استاندارد خاصی برای تایید بهداشتی مدادهای پلیمری وجود ندارد، اما با اطمینان می‌توان گفت، ترکیبات بکار رفته در این مدادها حتی جز مواد شبهه برانگیز هم نیست.

به گزارش ایران‌ نوشت به نقل از پرگار، امیر تویسرکانی درباره قیمت و مواد اولیه بکار رفته در تولید مدادهای پلیمری گفت: «مدادهای پلیمری تولید شده در شرکت زگال، حداقل ۱۰ درصد زیر قیمت، نمونه مشابه خارجی به فروش می‌رسد. این در حالی است که احتمال می‌رود در تولید نمونه‌های خارجی این مداد، مانند نمونه‌های چینی از مواد بازیافتی بیمارستانی استفاده شده باشد. اما با اطمینان می‌توان گفت تمامی شرکت‌های داخلی تولیدکننده مدادهای پلیمری از مواد کاملا نو، تازه و غیر دست دوم استفاده می‌کنند.»
وی همچنین اضافه کرد: «کشورهایی مانند چین قوانین سفت‌وسختی برای صادرات کالاهای ساخته شده با احتمال می‌رود در تولید نمونه‌های خارجی این مداد، مانند نمونه‌های چینی از مواد بازیافتی بیمارستانی استفاده شده باشدمواد بازیافتی ندارد و قبل‌تر هم خط‌کش‌های ساخته شده از مواد بازیافتی بیمارستانی را با قیمت بالا در کشور ما بفروش رسانده‌اند.»
مدیرعامل شرکت زگال شمال در رابطه با استانداردهای موجود برای تایید بهداشتی مدادهای پلیمری در کشور گفت: «در حال حاضر در کشور ما استاندارد خاصی برای تایید بهداشتی مدادهای پلیمری وجود ندارد، اما با اطمینان می‌توان گفت، ترکیبات بکار رفته در این مدادها حتی جز مواد شبهه برانگیز هم نیست. برای مثال در دسته لوازم‌التحریر، برای تولید پاک‌کن‌ها استفاده از pvcمطرح است و این ماده کاملا شبهه برانگیز است. خیلی از کشورهای دنیا استفاده از pvcرا برای تولید لوازم‌التحریر و اسباب‌بازی‌ها ممنوع اعلام کرده‌اند. در پلیمرهای بکار رفته در مدادهای پلیمری هیچگونه pvc ومواد شبهه‌برانگیز وجود ندارد.»
وی در انتها تاکید کرد: « شرکت زگال شمال برای اطمینان از استاندارد بهداشتی مدادهای شرکت زگال شمال بعد از دریافت گواهینامه به دنبال تدوین استاندارد برای مدادهای پلیمری در کشور خواهد بودپلیمری و دریافت گواهی تایید،  نمونه‌هایی از مداد را برای آزمایشگاهی در آلمان ارسال کرده است و بعد از دریافت گواهینامه به دنبال تدوین استاندارد برای مدادهای پلیمری در کشور خواهد بود. در صورت تدوین استاندارد می‌توان در زمان وقوع تخلف در واردات این نوع مدادها جلوگیری به عمل آید.»      
مدادهای پلیمری، دسته‌ای از مدادهای تجزیه‌پذیر هستند که نوع پلیمر بکار رفته در آن‌ها، از جنس پلیمر بکار رفته در بسیاری از وسایل مورد استفاده روزمره مانند گوشی، خودکار و… است. شرکت‌های داخلی تولیدکننده لوازم التحریر تلاش کرده‌اند این نوع مداد را با بکار گرفتن پرسنل ایرانی و با استفاده از مواد صددرصد ایرانی تولید کنند. تولید این نوع مداد در کشور علاوه بر اینکه از ورود نمونه مشابه خارجی نامرغوب و گران‌قیمت جلوگیری می‌کند، به رشد اقتصاد کمک شایانی خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *