مخبر: صنعت فرهنگی از صنایع مغفول کشور است/ لزوم ایجاد صندوق خطرپذیر برای پشتیبانی از صنایع فرهنگی

به گزارش ایران نوشت؛ مراسم افتتاح پویش ملی مشق احسان با مشارکت گروه‌های مردمی و جهادی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) صبح امروز در محل برگزاری هفتمین نمایشگاه ایران نوشت واقع در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای مراسم گروه الغدیر به اجرای نماهنگی با مضمون حمایت از کالای ایرانی پرداختند. نخستین سخنران مراسم افتتاح پویش مشق احسان سعید حسینی بود. مدیر عامل مجمع نوشت افزار ایرانی اسلامی اظهار کرد: در سالی که به حوزه نوشت افزار وارد شدیم ۲ تولیدکننده وجود داشت و هنگامی که به بازار مراجعه می کردیم، کالای ایرانی جایگاهی نداشت و کاراکترها وارداتی و غربی بودند اما در حال حاضر با حمایت صداوسیما تولیدکنندگان نوشت افزار ایرانی با افتخار، نمانام خود را بر روی محصولات حک می کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در هفت سال خیر، بیش از ۵ هزار محصول تولید شده و بیش از تولیدکننده ایرانی در حوزه نوشت افزار ایرانی مشغول فعالیت هستند. از ۶ هزار میلیارد توامن گردش مالی که در صنعت نوشت افزار وجود دارد، تنها ۳۰درصد به کالای ایرانی اختصاص دارد و بر خود واجب می‌دانیم تا محصولاتی که در داخل تولید نمی شود را در بازه زمانی چهار ساله به مرحله تولید برسانیم.

حسینی تصریح کرد: با حدود ۵۰ سازمان برای حمایت از طرح کمک به کودکان مناطق محروم وارد مذاکره شدیم و تنها سازمانی که مساعدت های لازم را انجام داد، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) بود که شکل گیری پویش مشق احسان با حمایت های مستمر این ستاد ایجاد شده است.

در ادامه محمدمهدی ایزدخواه به با اشاره به تاثیر تلویزیون بر رفتار کودکان گفت: کودکان روزانه سه الی چهار ساعت از وقت خود را با تلویزیون سپری می‌کنند. الگوی تربیتی غالب در دنیا، این است که یک سری نمادها شکل می گیرد و نمادها رفتارهایی دارند و کودکان رفتارهای کاراکترها را فرامی‌گیرند و شخصیت کودک متناسب با آن الگوی خارجی شکل می گیرد.

مدیر گروه پژوهشی اقتصاد فرهنگ ادامه داد: با بررسی محبوبیت کاراکترها به این نتیجه دست یافتیم که در آمریکا، ۱۰ کاراکتر پرطرفدار آنها آمریکایی هستند. در کشورهای اروپایی، هفت عدد از آن‌ها آمریکایی است. در چین، ۵کاراکتر آمریکایی در صدر محبوبیت قرار دارد و متاسفانه در ایران ۱۰ کاراکتر محبوب کودکان، آمریکایی است . این ظرفیت وجود دارد تا شخصیت های ملی و مذهبی و اساطیری ایران معرفی شوند که قطعا بازخورد مناسبی خواهد داشت.

سخنران بعدی مراسم، مهدی کلانتری بود که درخصوص مشکلات موجود در بازار لوازم التحریر گفت: مشکل عمده در بازار لوازم التحریر این مورد است که این کالاها مصرفی هستند. صداوسیما کالای ایرانی را معرفی می کند اما کالای ارانی به ندرت در مغازه ها وجود دارد که این مورد نشات گرفته از مشکلات سیستم توزیع در کشور است.

وی افزود: اگر توزیع به خوبی صورت گیرد، فروش محصولات به طور مطلوبی انجام می شود که در این راستا باید فروشگاه های زنجیره ای نوشت افزار ایرانی ایجاد شود و فروشگاه های اینترنی نیز تقویت شوند.

در ادامه مراسم، کمیل قاسمی کشتی گیر محبوب کشورمان به عنوان سفیر پویش مشق احسان به سخرانی پرداخت و اظهار کرد: به عنوان ورزشکار ایرانی وظیفه می دانم که از کالای ایرانی حمایت حمایت کنم که این کار موجب رونق اقتصاد و اشتغال جوانان می شود.

در ادامه محمد مخبر به عنوان سخنران ویژه به ایراد سخنرانی پرداخت. رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) درخصوص اهمیت سخنان مقام معظم رهبری در باب اهمیت تولید کالای ایرانی تاکید کرد: عزت نظام و کشور مدیون ۲ مساله است؛ یکی از آن‌ها رهبری مدبرانه مقام معظم رهبری و دیگری خون پاک شهدا است. برخی سخنان رهبر معظم انقلاب چندوجهی هستند. به طور مثال اصرار ایشان بر تولید کالای ایرانی و رونق تولید از مواردی است که معیشت، اشتغال و اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) ادامه داد: صنعت فرهنگی از صنایع مغفول کشور است که به لحاظ اقتصادی و به‌کارگیری نخبگان این ظرفیت را دارد که بسیاری از مشکلات را حل و فصل کند. سال گذشته ۱۵۰ هزار بسته در مناطق محروم توزیع شد و امسال درنظر داریم تا ۵۰۰ هزار بسته توزیع شود که قرار است ۲۵۰ هزار بسته را ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و ۲۵۰ هزار بسته دیگر توسط مردم تهیه و تا قبل از ۲۵ شهریور در بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع شود. ارزش مالی هر بسته بیش از ۲۰۰ هزار تومان است و امسال تولید نوشت‌افزارها به سمت ذائقه مردم میل پیدا کرده و به فرهنگ اسلامی ایرانی نزدیک‌تر شده است. در کنار این، جذابیت خوبی نیز برای رقابت با نمونه‌های خارجی پیدا کرده است.همچنین باید توزیع مجازی ساماندهی شود و اگر یک جریان مجازی ایجاد شود، تمام صنایع رونق می گیرند و اشتغال وسیعی صورت می گیرد.

وی با اشاره به موضوع تولید کالای ایرانی و پیگیری محصولاتی که در داخل تولید نمی شوند، خاطرنشان کرد: باید در بخش نوشت افزار آنچه در داخل تولید نمی شود را تولید کنیم و پیگیر این مساله هستیم؛ همچنین باید یک صندوق خطرپذیر برای پشتیبانی از صنایع فرهنگی ایجاد شود. محور اصلی نظام، عدالت است و اگر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در موضوعات مختلف نظیر بهداشت و درمان، آموزشی، مدرسه‌سازی و غیره ورود پیدا می‌کند، در راستای توسعه عدالت است. در موضوعات کمبود فضای آموزش و تجهیزات آموزشی وجود دارد تاکنون ۱۴۰۰ مدرسه توسط ستاد تحویل داده شده است که این رقم باید به ۲ هزار مدرسه برسد.

مخبر با اشاره به پویش مشق احسان تصریح کرد: در این پویش باید کالای ایرانی توزیع شود و دغدغه حمایت از کالای ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) وجود دارد و امیدواریم که سایر سازمان‌ها نیز به حمایت از تولیدات ایرانی بپردازند. در کل سال توزیع لوازم‌التحریر و جمع‌آوری آن ادامه دارد و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در این حوزه ورود پیدا کرده و در داخل سایت خود محلی برای ثبت‌نام برای کمک به تهیه این لوازم در نظر گرفته است و کمک‌های ذکر شده در بین دانش‌آموزان نیازمند ۳۱ استان توزیع خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *