رفع موانع تولید و ایجاد بازار ارزی باثبات برای پیشرفت صنعت نوشت‌افزار

به گزارش ایران‌نوشت، ششمین نمایشگاه بین‌المللی نوشت افزار و تجهیزات مهندسی کشور (IRAN PENEX) در محل دائمی نمایشگاه شهر آفتاب از ۱۱ تیر آغاز و ۱۴ تیر خاتمه می‌یابد. در این رابطه سایت ایران‌نوشت با مجید اکبری، مدیر برگزاری ششمین دوره نمایشگاه iran penex به مصاحبه‌ نشسته که در ادامه آن را می‌خوانید.

اکبری درخصوص مشخصات نمایشگاه iran penex اظهار کرد: این نمایشگاه دارای ۳بخش است. بخش اول مربوط به حوزه تجاری است که بخش اصلی نمایشگاه را تشکیل می‌دهد و فروشندگان نوشت‌افزار دراین بخش مستقر شده‌اند. بخش دیگر آرت پنکس(art penex) است که شامل آثار نقاشی با خودکار می‌باشد. قسمت دیگر نیز مربوط به آموزش است که در این بخش، جلساتی در حوزه‌های بازاریابی و فروش برگزار می‌شود.

وی درباره تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه بیان کرد: تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه ۱۰۷ شرکت است که از این تعداد حدود ۳۰ شرکت، نماینده واردکننده نوشت‌افزار هستند و ۷۵ شرکت در حوزه تولیدات اداری و لوازم‌التحریر فعالیت دارند. همچنین انجمن اسباب‌بازی و انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار نیز در نمایشگاه iran penex شرکت کرده‌اند.

مدیر برگزاری ششمین دوره نمایشگاه iran penex در مورد نقاط ضعف نمایشگاه در سالیان گذشته خاطرنشان کرد: تجربه برگزاری نمایشگاه در نمایگشاه بین‌المللی و بوستان گفتگو را داشتیم و این نمایشگاه در ۲ سال اخیر در شهر آفتاب برپا است. مشکل عمده در سالیان اخیر این مساله بود که تعداد بازدیدکننده عام بیشتر از بازدیدکننده خاص بود که اکثر مراجعه‌کنندگان برای دریافت هدیه یا اشانتیون محصولات در نمایشگاه شرکت می‌کردند. تصمیم بر حل معضل گرفته شد و در ۲ ال گذشته تعداد بازدیدکنندگان عام کاهش یافته و میزان رضایت شرکت‌کنندگان افزایش پیدا کرده است.

اکبری با ذکر این مطلب که اگر یک نمایشگاه تخصصی حدود ۵ هزار بازدیدکننده داشته باشد، دستاورد بزرگی محسوب می‌شود، تصریح کرد: در سال ۹۷، حدود ۵ هزار و ۴۰۰ نفر از نمایشگاه iran penex بازدید به عمل آوردند و در سال جاری انتظار داریم که به دلیل رشد کمی در فضای محیطی نمایشگاه و تعداد غرفه ها، رشد بازدیدکننده نیز افزایش یابد.

وی درباره رشد فضای نمایشگاه و تعداد غرفه‌ها تاکید کرد: در سال ۹۷، ۶۵ شرکت‌کننده در ۱ سالن و در سال ۹۸، ۱۰۷ شرکت‌کننده در ۳ سالن حضور دارند. در سال گذشته ۳ هزار و ۹۰۰ متر در اختیار نمایشگاه بود اما در حال بالغ بر ۶ هزار متر از فضا به نمایشگاه اختصاص یافته است.

مدیر برگزاری ششمین دوره نمایشگاه iran penex در مورد حامیان برگزاری نمایشگاه عنوان کرد: انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور، اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار تهران و مجمع واردکنندگان نوشت‌افزار پشتیبانی کردند تا نمایشگاه برگزار شود. همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش «جایزه فیروزه» حمایت کرده است.

اکبری درخصوص وضعیت بازار نوشت‌افزار تصریح کرد: به دلیل محدودیت در بخش واردات با مشکلاتی مواجه هستیم و موضوع کاغذ و چالش‌های مربوط به آن در وضعیت بازار تاثیرگذار است. امیدواریم که سیاست‌هایی اتخاذ شود تا موانع تولید و واردات محصولات باکیفیت که مشابه داخلی ندارند، رفع شود. همچنین توقع داریم که تولیدکنندگان ایرانی با تلاش و همت خود در صنعت نوشت‌افزار پیسرفت روزافزونی داشته باشند تا کاستی‌ها و مشکلات موجود رفع شود. مسئولان و ارگان‌های مربوطه باید با تلاش خود در راستای حل مشکلات تولیدکنندگان نوشت‌افزار گام بردارند تا شاهد افزایش کیفیت محصولات باشیم.

پیشرفت در تولید و به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد نیازمند اقدامات عملی دست‌اندکاران و سازمان‌ها است و صرف برگزاری جلسات و همایش‌ها معضلی رفع نمی‌شود، چرا که گاهی اوقات مشاهده می‌شود که پس از برپایی جلساتی درباره یک موضوع، اقدام برای عملیاتی شدن آن چندین ماه یا چندین سال به طول می‌انجامد و در این باره باید گفت که رفع موانع تولید و رشد و پیشرفت اقتصادی کشور با حرف زدن محقق نمی‌شود و نیازمند تلاش و همت جدی مسئولان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *