خسروپناه: تغییر در ذهنیت کودکان و نوجوانان، نیازمند تأسیس دانشکده نوشت‌افزار ایرانی است

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه در بازدید از هفتمین نمایشگاه ایران نوشت در گفتگو با خبرنگار ایران نوشت درخصوص نمایشگاه نوشت افزار ایرانی اظهار کرد: لازم است تا از فعالان نوشت افزار ایرانی تشکر کنم که در زمانی کوتاه توانسته‌اند اقدامی ایجابی انجام دهند؛ زمانی که با تهاجم فرهنگی روبرو می‌شویم، خیلی اوقات برخورد سلبی داریم و برای موارد جایگزین، طرح و ایده‌ای وجود ندارد. بازدید از نمایشگاه ایران نوشت خستگی انسان را از تن به در می‌کند و سجده شکر دارد که تعدادی جوان دغدغه فرهنگی دارند و با جدیت در حال کار هستند. این‌ها اغراق نیست و اشراف کامل بر این موضوع دارم که تهاجم فرهنگی در کشورهای مختلف، بنیان خانواده‌ها را متزلزل کرده است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی درباره نقاط قوت نمایشگاه ایران نوشت تاکید کرد: فرهنگ‌سازی ابتذال در کشورهای مختلف با نوشت افزار و اسباب بازی شروع می‌شود. علاوه بر کسب سود اقتصادی برای تولیدکنندگان نوشت افزار، گفتمان‌سازی هم وجود دارد که این موارد از نقاط قوت برگزاری نمایشگاه ایران نوشت است. تنوع محصولات در نمایشگاه بسیار مطلوب است و تصاویر شخصیت‌های ملی و مذهبی و اماکن تاریخی در آن‌ها استفاده شده است. امتیاز دیگر این نمایشگاه این است که از تمام شهرهای ایران، در این نمایشگاه حضور دارند و به تولید محصول ایرانی مشغول هستند. امتیاز برجسته در جریان نوشت افزار ایرانی این است که بیشتر فعالان این حوزه، نسل جوان هستند و در عقبه محصولات، فکر و اندیشه دیده می‌شود.

وی درخصوص نقایص نمایشگاه ایران نوشت خاطرنشان کرد: نقص بزرگ در حوزه نوشت‌افزار به عقب ماندگی در ورود به این عرصه مربوط می‌شود. دشمن سال‌ها است که با فعالیت‌های گسترده در حال تامین نوشت افزار و اسباب بازی است و با اینکه برای تولید نوشت افزار ایرانی دیر اقدام کرده‌ایم اما با حمایت از تولیدکنندگان می‌توانیم به رونق گسترده صنعت نوشت افزار کمک نماییم. بحث تامین کاغذ مهم است؛ ایران یکی از بزرگ‌ترین معادن سنگ دنیا به شمار می‌رود و امروزه یک فناوری به نام «کاغذ سنگی» وجود دارد که می‌توانند دستگاه‌ها را تهیه کنند و با مهندسی معکوس مشابه آن را تولید کنیم. این دستگاه، خرده‌سنگ‌ها را به کاغذ تبدیل می‌کند که جنس آن‌ها مستحکم و مرغوب است.

خسروپناه افزود: جای سوال وجود دارد که چرا دلار سه برابر شد و کاغذ هفت برابر؟ چه مافیایی پشت این جریان قرار دارد که هیچ ارگان و نهادی با آن برخورد نمی‌کند. چه کسانی از این قیمت‌های گزاف کاغذ سود می‌برند؟ مگر چه تعداد واردکننده کاغذ داریم؟ چرا با این‌ها برخورد نمی‌شود. این موارد علامت سوال دارد و مخاطب این سوالات قوه قضاییه، قوه مقننه، قوه مجریه، نهادهای امنیتی، انتظامی و سازمان بازرسی است. اگر تولید کاغذ سنگی رواج پیدا کند، هزینه‌ها کاهش می‌یابد و به تولیدکننده کمک می‌شود تا محصولات خود را آسان‌تر به فروش برساند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی درباره حمایت از نوشت افزار ایرانی گفت: سازمان‌های متولی می‌توانند در موضوع تامین کاغذ حمایت‌های لازم را انجام دهند. حمایت دیگری که می‌تواند صورت گیرد این است که نهاها و سازمان‌های دولتی، نوشت افزار ایرانی را تهیه و استفاده نمایند و خود را مکلف کنند که اگر جنس خارجی خریداری شود، جرم است و ارگان‌ها می‌توانند با جایگزینی تولیدات ایرانی به جای کالاهای وارداتی، به جریان نوشت افزار کمک نمایند. سازمان بازرسی باید با نهادهایی که از نوشت افزار غیرایرانی استفاده می‌کنند، برخورد کند. حمایت دیگری که جای بحث دارد، پشتیبانی معرفتی و اندیشه‌ای است و نوشت افزارها و انیمیشن‌های تولیدشده توسط غربی‌ها، عقبه معرفتی دارد.

وی در ادامه سخنان خود درباره حمایت معرفتی از جریان نوشت افزار ایرانی اظهار کرد: نوشت افزار دارای فرآیند فکری و فلسفی است و متاسفانه در هیچ دانشگاهی، دانشکده نوشت افزار وجود ندارد تا ذهن کودکان و نوجوانان به نوشت‌افزارها و انیمیشن‌های بومی تمایل پیدا کند. حمایت معرفتی از سایر حمایت‌ها مهم‌تر است و باید مراکز علمی وجود داشته باشند تا عقبه علمی را تامین کنند و این آمادگی وجود دارد تا اگر افرادی به لحاظ علمی آماده کمک در این زمینه هستند، حمایت‌های لازم از آنان صورت گیرد تا بخش فلسفی و معرفتی تولیدات نوشت افزار ایرانی در محافل حوزوی و دانشگاهی تامین شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *