تخصیص کاغذ با ارز نیمایی به تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی/ نوش‌دارو به موقع می‌رسد؟

به گزارش ایران‌نوشت به نقل از خبرگزاری تسنیم، تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در هفتمین سال فعالیت خود با چالش بزرگی روبرو شده‌اند: کاغذ. کاغذ که این روزها کیمیای صنعت نشر و مطبوعات است، حالا به دغدغه‌ای برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار هم تبدیل شده است، آن هم در شرایطی که تنها دو ماه به آغاز سال تحصیلی باقی است و این مدت، گُل کار تولیدکنندگان این حوزه به شمار می‌آید.

بعد از انتشار اخباری مبنی بر خارج شدن نوشت‌افزار از دایره ارز ۴۲۰۰، موجی از نگرانی در میان تولیدکنندگان این حوزه ایجاد شد. تولیدکنندگان که اذعان دارند برای تولید در شرایط فعلی با موانع متعدد روبرو بوده‌اند، حالا با خارج شدن کاغذ نوشت‌افزار، دغدغه بزرگتری دارند. قیمت کاغذ سر به فلک کشیده و تلاش‌های چند ماه اخیر برای مهار قیمت‌های نامتعارف نیز به سرانجام خاصی نرسیده است. در چنین شرایطی طبق گفته کارشناسان، افزایش بی‌سابقه قیمت نوشت‌افزار به خصوص دفتر مشق که بیشترین استفاده را در میان دانش آموزان دارد، دور از انتظار نیست. گفته شده با تداوم چنین روندی بازار با افزایش بی‌سابقه قیمت دفتر مشق مواجه خواهد بود؛ این در حالی است که طبق آمار برای هر سال تحصیلی تقریباً ۱۵۰ میلیون جلد دفتر مورد نیاز است و اگر قرار باشد کاغذ با نرخ آزاد به دست تولیدکننده برسد، هم میزان تولیدات(با توجه به سرمایه تولیدکننده) کاهش می‌یابد و هم افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها بازار را در شوک فروخواهد برد.

بعد از اعلام دغدغه‌های این‌چنینی از زبان تولیدکنندگان و نامه‌نگاری مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی با وزارت ارشاد، حالا اعلام شده که قرار است کاغذ با نرخ ارز نیمایی در اختیار این دسته از تولیدکنندگان قرار گیرد. سعید حسینی، مدیرعامل این مجمع ضمن تأیید این خبر گفت: بنا بر وعده‌ای که ارشاد داده، قرار است کاغذ با ارز نیمایی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد، ما نیز وعده داده‌ایم که در این صورت، سازوکاری در نظر بگیریم تا محصولات با قیمت بهتر در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه خارج شدن کاغذ نوشت‌افزار از دایره ارز دولتی هم بر توان خرید خانواده‌ها تأثیرگذار خواهد بود و هم بر مجموعه‌های تولیدی افزود: موضوع مهم این است که این وعده کی محقق شود؟ زمان الان برای تولیدکنندگان نوشت‌افزار بسیار اهمیت دارد. دو هفته دیگر هفتمین نمایشگاه نوشت‌افزار تولیدات ایرانی اسلامی برگزار خواهد شد، اگر کاغذ به دست تولیدکننده ظرف چند روز آینده نرسد، تولید با مشکل مواجه خواهد شد.

حسینی یادآور شد: البته تولیدکنندگان نوشت‌افزار ایرانی اسلامی نیز تمام همت خود را می‌گذارند تا تولیدات به موقع به دست مصرف‌کننده برسد. از سوی دیگر، ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در صورتی که وعده ارشاد محقق شود، ‌دفترهای مشق مورد نیاز مناطق محروم را نیز در حد توان تأمین کنیم.

هر لحظه خبری جدید از بازار نوشت‌افزار منتشر می‌شود؛ از افزایش بی‌سابقه گرفته تا امکان کمبود برخی از اقلام. با وجود این، به نظر می‌رسد آنچه برای تأمین بازار در شرایط فعلی مورد نیاز است، تحقق وعده‌های داده شده است. اگر کاغذ در زمان مناسب به دست تولیدکننده نرسد، ممکن است دست بازار برای عرضه کالا با قیمت مناسب و کیفیت خوب، خالی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *