بحران دفتر مشق/بازار لوازم‌التحریر غیرطبیعی است

به گزارش ایران نوشت به نقل از روزنامه آفتاب یزد، گرانی شهریه مدارس دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی کم بود، امسال ماجرای گرانی دفتر مشق هم به دغدغه والدین اضافه شد. حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ در کنار رانت جویی برخی افراد نه تنها بازار مطبوعات و کتابهای درسی مدارس را نشانه گرفته است، بلکه دفتر مشق بچه‌ها‌ هم از این ماجرا ضربه دیده و پیش بینی می‌شود سونامی افزایش قیمت دفتر مشق بچه‌ها‌ مهرماه امسال یقه والدین را بگیرد.

شاید یکی از بهترین خاطرات ما در دوران گذشته تهیه کتاب و نوشت افزار مدرسه بوده و این که با چه ذوق و شوقی برای مدرسه رفتن آماده می‌شدیم؛ اما سالهای اخیر تدارک وسایل مدرسه دانش آموزان از مقطع تحصیلی پیش دبستانی گرفته تا دبیرستان یکی از دغدغه‌ها‌ی مهم خانواده‌ها‌ شده و روزگار آنها را تلخ کرده است، چرا که نمی توانند با این گرانی‌ها‌، حداقل نیازهای مدرسه فرزندشان را تامین کنند، چه برسد که به خواست و نظر آنها اهمیت دهند.

موضوع گرانی کاغذ بحران آفرین شده و گرانی سرسام آور کاغذ که حتی کاهش قیمت دلار هم آن را رو به ارزانی نداشته، بازار محصولات کاغذی را با مشکلاتی روبرو کرده است.

کمتر از دو ماه به بازگشایی مدارس باقی مانده و تولیدکنندگان دفتر، از تیرماه گذشته شروع به تولید دفتر کرده‌اند، اما به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت مواد اولیه، امسال دفتر مشق گران به بازار می‌رسد.

افزایش قیمت کاغذ در این چند ماهه اخیر گریبان بازار نوشت افزار را هم گرفته است و بعید نیست که این شرایط آینده کار را هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف‌کننده مبهم کند.

ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ حذف شد 

به دنبال حذف کاغذ از لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش بینی می‌شود، قیمت دفترچه‌ها‌ی مشق بچه‌ها‌ هم نجومی شود. با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، بانک مرکزی شرایط تازه‌ای برای ترخیص و واردات این کالا تعریف کرده‌ است؛ واردکنندگانی که تا خردادماه امسال کالای آنها ترخیص نشده باید مابه‌التفاوت تا نرخ ۹۰۰۰ تومان سامانه نیما را بپردازند.

در جریان حذف برخی کالاها از دریافت ارز ۴۲۰۰تومانی، چهار کالای اساسی کره، حبوبات، چای و کاغذ از دریافت این ارز کنار گذاشته شدند. بر این اساس واردات آنها از این پس با ارز نیمایی که البته قیمت آن متغیر است، انجام خواهد شد.

این در حالی است که طبق دستوری که بانک مرکزی به شبکه بانکی داشته و باید گمرک ایران طبق آن اسناد حمل را دریافت و ترخیص کالا را انجام دهد، شرایط واردات و ترخیص کاغذ و سه کالای دیگر حذف شده از دریافت ارز با نرخ ترجیهی این گونه اعلام شده که در مواردی که تامین ارز بابت گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و حواله ارزی برای واردات کره، حبوبات، چای و کاغذ با نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار انجام شده باید اسناد حمل مربوطه با دریافت مابه‌التفاوت ۴۸۰۰ تومان انجام شود.

با توجه به این اعلام بانک مرکزی تمامی واردات این چهار قلم کالایی که تا ۱۸ خرداد سال جاری از گمرک ترخیص نشده‌اند، با دلار ۹۰۰۰ تومان محاسبه خواهد شد و اگر ثبت سفارش آنها با ارز ۴۲۰۰ تومان بوده، باید ۴۸۰۰ تومان باقیمانده به بانک پرداخت شده و اسناد حمل را به گمرک
ارائه کنند.

همچنین طبق شرایط تعریف شده از سوی بانک مرکزی اگر این کالاها با نرخ کمتر از ۴۲۰۰ تومان وارد شده است، باید علاوه بر ۴۸۰۰ تومان مابقی مبلغ نیز پرداخته شود.

این در حالی است که تا پایان سال ۱۳۹۶ دو ارز مبادله‌ای و آزاد برای تامین ارز واردات وجود داشت که ارز مبادله‌ای بانک مرکزی به بخش زیادی از کالاها اختصاص پیدا می‌کرد و در آن زمان حداکثر قیمت ارز مبادله‌ای به ۳۸۰۰ تومان رسیده بود، ارز بازار آزاد نیز با همین حدود قیمت فروش می‌رفت، اکنون طبق اعلام بانک مرکزی برای ترخیص کالاهایی که با دلار کمتر از ۴۲۰۰ تومان وارد شده‌اند، مابه‌التفاوت آن تا نرخ نیمایی باید
پرداخت شود.

البته در بخشنامه بانک مرکزی تاکید شده کالاهایی که تا ۱۸ خرداد سال جاری از گمرک ترخیص نشده‌اند باید ۴۸۰۰ تومان مابه‌التفاوت بپردازند که مبلغ ۹۰۰۰ تومانی دلار نیمایی را مبنا قرار داده است، ‌از این اعلام این‌گونه استنباط می‌شود که از این تاریخ به بعد واردات کاغذ با نرخ روز سامانه نیما که اکنون حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ و بالاتر است انجام خواهد شد.

در این حال کاغذ دفتر مشق بچه‌ها‌ هم مشمول عدم پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شود که مشخص است حذف این ارز و جایگزینی ارز نیمایی، باعث سر به فلک کشیدن قیمت این نوع دفترها می‌شود.

کمبود دفتر مشق نداریم، گرانی آن را داریم!

چندی پیش جلیل غفاری رهبر، رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران اعلام کرد دفترچه‌‌ها‌ی دانش آموزان برای استفاده در مدارس، ۲۰۰درصد گران شده است!

رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران با بیان اینکه وزارت ارشاد برای تولید دفتر مشق، کاغذ در اختیار واحدهای تولیدی قرار نمی‌دهد، گفت: فرآیند تولید دفتر مشق از چند ماه گذشته آغاز شده و پیش‌بینی‌ها بر آن است که بازار با کمبودی مواجه نخواهد بود، اما قیمت تمام شده محصولات رشد قابل‌توجهی داشته است.

جلیل غفاری رهبر گفت: اعضای اتحادیه صحاف شهرستان تهران انواع دفتر مشق، دفتر روزنامه و انواع سررسید را تولید می‌کنند که از ابتدای اردیبهشت‌ماه برنامه طراحی و تولید را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران با بیان اینکه اوج کار تولید دفتر مشق در مردادماه است، خاطرنشان کرد: از میانه مردادماه کار عرضه دفتر مشق آغاز می‌شود که با توجه به شرایط بازار مواد اولیه، قیمت محصول نهایی نسبت به سال گذشته رشد خواهد داشت.

وی ادامه داد: با ایجاد مشکلاتی در بازار کاغذ، اتحادیه رایزنی و درخواست‌هایی از وزارت ارشاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته که متاسفانه وزارت ارشاد اعلام کرده کاغذ دولتی به تولید دفتر مشق اختصاص نمی‌دهد و وزارت صنعت نتوانست ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار تجار برای واردات کاغذ قرار دهد.

غفاری رهبر یادآور شد: رفع نیاز تولیدکنندگان از بازار آزاد انجام می‌شود که هزینه خرید هر بند کاغذ از ۴۰۰ تا ۵۵۰ هزار تومان است و این در حالی است که قیمت تمام شده یک دفتر مشق ساده منگنه‌ای در سال گذشته ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان بود و در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود این رقم به ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ساده‌ترین دفتر مشق برای مصرف‌کننده در سال جاری قیمتی در حدود ۴۰۰۰ تومان خواهد داشت، افزود: تعداد معدودی از تجار توانسته‌اند ارز نیمایی برای واردات کاغذ دریافت کنند و محصولات را به بازار عرضه کنند که تا حدودی از التهاب بازار کاسته است.

رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران با اشاره به اینکه حجم واردات کاغذ با ارز نیمایی جوابگوی نیاز بازار نیست، گفت: مشکلی در تامین نیاز واحدهای تولیدی نیست اما قیمت مواد اولیه و محصول نهایی به شدت افزایش یافته است.

غفاری رهبر در پاسخ به این سوال که آیا واردات و صادرات دفتر انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: تا سال گذشته مقداری از تولید واحدهای داخلی به بازارهای دیگر صادر می‌شد که با توجه به اتفاقات رخ داده در زمینه تامین کاغذ، صادرات دفتر با ممنوعیت روبرو شد و از سوی دیگر واردات دفتر به کشور بسیار جزئی است.

تولید داخلی تقریبا متوقف شده 

به گفته صاحبنظران تولید دفتر معمولا از تیرماه هر سال آغاز و تا شهریور ادامه می‌یابد. قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی طی تیرماه سال گذشته ۱۶۳ هزار تومان بوده که با افزایش ۳.۵ تا چهار برابری، اکنون به حدود ۵۳۰ هزار تومان رسیده است.

طی این مدت، قیمت مرکب نیز از کیلویی ۱۷هزار تومان به ۹۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. چسب هم از کیلویی هفت هزار تومان به ۳۵هزار تومان رسیده است. دستمزد کارگر نیز حدود ۴۰درصد افزایش داشته و همه این عوامل باعث افزایش قیمت تمام شده تولید دفتر شده است و در واقع می‌توان گفت قیمت دفتر مشق نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی خواهد داشت.تولید کاغذ چاپ و تحریر در کارخانه‌های داخلی کشور تقریبا متوقف شده و بیشتر کاغذهای وارداتی بازار را تسخیر کرده‌اند.

سید حسین میرباقری مهرآبادی رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در این زمینه گفت: میزان تولید داخلی آنچنان بالا نیست و تنها ۱۰ الی ۲۰درصد نیاز داخل را می‌تواند تامین کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا تصریح کرد: کاغذهای خوبی تولید نمی‌کنیم و از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و برای چاپ محصولات مختلف جنس مناسبی ندارند.

وی گفت: کاغذهای داخلی بیشتر برای کارهای تک‌رنگ و کارهایی که نفیس نیستند می‌توانند استفاده شوند اما در همین حد هم تولیدات داخلی جوابگو نیستند.

میرباقری مهرآبادی در پاسخ به این سوال که تولیدات داخلی بیشتر در چه زمینه‌ای استفاده می‌شوند، بیان کرد: تولیدات داخلی بیشتر برای تولید کارتن، کاغذ روزنامه و مقوای پشت دوزی و مقدار کمی هم برای تحریر استفاده می‌شوند و کاغذ گلاسه، مقواهای بهداشتی و مقوای کارتی اصلا تولید نداریم.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا خاطرنشان کرد: از نظر قیمت محصولات داخلی قابلیت رقابت با محصولات وارداتی دارند، اما، به دلیل کیفیت پایین نمی‌توانند از نظر کیفیت رقابت کنند.

وی درباره مبادی ورودی کاغذها به کشور اظهار کرد: عمده کاغذ کشور از‌اندونزی، کره جنوبی و چین وارد می‌شود. همچنین علیرضا‌‌ها‌دی مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن تجارت نیز گفت: در سال ۹۷ و همزمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت گذاری کاغذ و شرایط غیر رقابتی کاغذ وارداتی یارانه‌ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده ایم.

هادی افزود: در تولید کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، ۳واحد تولیدی با ظرفیت اسمی بالغ بر ۱۷۵هزار تن در کشور فعالند و ۵ طرح دیگر با ظرفیت ۳۳۸هزار تن طی چند سال آینده می‌توانند وارد فاز تولید شوند. وی اضافه کرد: یکی از این طرح‌ها در استان خوزستان و با هدف استفاده از باگاس نیشکر با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کاغذ در حال احداث است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی گفت: با این شرایط، توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبه رو است و ما نمی‌توانیم اصراری روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

هادی گفت: تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم از روش‌های مرسوم دیگر در تولید کاغذ است که در همین راستا و با عنایت به هزینه‌های پایین تولید در این روش، حدود ۱۴۵ طرح صنعتی مجوز گرفته‌اند که ۱۵ مورد از این طرح‌ها با ظرفیتی بالغ بر ۱۱۵ هزار تن دارای ۶۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت
فیزیکی است.

سالی ۲ میلیون تن کاغذ نیاز داریم 

آمارها می‌گویند سالانه یک میلیارد دلار برای واردات کاغذ هزینه می‌شود و سالانه ۷۰۰ هزار تن در داخل کشور تولید می‌شود.ما سالانه به ۲میلیون تن کاغذ و فرآورده‌های آن نیاز داریم. از این میزان ۱.۳ میلیون تن وارد می‌شود بنابراین درخصوص کاغذ مزیتی برای تولید در کشور نداریم.

در عین حال سالانه ۲۳۰ میلیون تن کاغذ در دنیا مصرف می‌شود و این در حالی است که ما یک درصد جمعیت دنیا را داریم و یک درصد کاغذ دنیا هم مصرف می‌کنیم. برای تولید یک تن کاغذ باید ۲۴درخت نسبتا تنومند قطع شود و همچنین به حدود ۶۰مترمکعب آب نیز نیاز است. اگر این کاغذ بازیافتی باشد به چهار درخت و ۳۴مترمکعب آب نیاز است.

کارشناسان می‌گویند اگر ما بتوانیم به مکانیزمی دست یابیم که این فرآیند را تغییر و صنعت دیگری را جایگزین کنیم برای تولید یک تن کاغذ می‌توان ۲۰ درخت را حفظ و ۱۶ هزار گالن آب هم ذخیره کرد.

بر اساس آمارهای جهانی میزان مصرف کاغذ برای هر نفر در سال ۵۵ کیلوگرم است. این عدد در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا، فرانسه و… به بیش از ۲۰۰ کیلوگرم می‌رسد.

در ایران میزان مصرف کاغذ ۲۲ کیلوگرم است که ۵۰ درصد کمتر از سرانه جهانی است و با کشورهای توسعه یافته فاصله معنی داری دارد. ایران سالانه نیازمند ۲ میلیون تن مواد سلولزی است که حدود یک تن آن را به صورت اعلامی و به طور عملی ۷۰۰ هزار تن را تولید می‌کند که مابقی باید از طریق واردات تامین شود. ناگفته نماند که در ایران امکان تولید برخی کاغذها مثل کاغذ گلاسه وجود ندارد، بنابراین باید آن‌ها‌ را وارد کنیم.

در ایران وزارتخانه‌ها‌ی آموزش و پرورش برای چاپ کتاب‌ها‌ی درسی و وزارت ارشاد برای چاپ نشریاتش احتیاج به کاغذ زیادی دارند. این در حالی است که آموزش پرورش ما امسال به خاطر شرایطی که ذکر شد در تامین کاغذ کتابهای درسی نیز دچار مشکل شده است. حال برای تامین دفترچه مشق مدارس نیز با گرانی چندین برابرای کاغذ والدین به دردسر خواهند افتاد.

گذری در بازار لوازم التحریر 

گزارش خبرنگار آفتاب یزد از قیمت انواع دفترچه موجود در بازار حکایت از گرانی انواع دفترچه مشق قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است، چه برسد به آنکه دفترچه‌ها‌ی جدید با ارز نیمایی نیز به بازار عرضه شود.

بر این اساس قیمت دفتر کلیپس ۸۰ برگ بزرگسال وزیری سلفون ۱۹ هزار و۶۰۰ تومان در بازار است.قیمت دفترچه یادداشت اسپوتی اوبل کوچک ۷ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت دفتر نقاشی باران کلیپس ۸۰ برگ رحل ۴۲ هزارو ۸۰۰ تومان است.

قیمت دفتر باران کلیپس گلاسور ۴ حلقه با کاغذ ۵۵ هزار و۸۰۰ تومان و قیمت دفتر باران کلیپس یادداشت گلاسه ۸۰ فنر دوبل ۱۳ هزارو ۴۰۰تومان است.
همچنین قیمت دفتر باران کلیپس کاغذ گلاسور ۴حلقه ۸۰ برگ ۲۱ هزارو ۶۰۰ تومان و قیمت دفتر گلاسور ۲۶ حلقه باران کلیپس قفل فلزی ۵۹هزارو۸۰۰ تومان است. در عین حال قیمت دفتر باران گلاسور ۴ حلقه کودک کلیپسی طرح تدوین ۵۵ هزارو ۸۰۰ تومان در بازار است.

هزینه ثبت نام و تهیه روپوش مدرسه فرزندان از یک سو و گران بودن نوشت افزار و کیف وکفش در مناطق مختلف شهر از جمله مشکلات کنونی والدین است که هر روز بر شدت این مشکلات به خاطر گرانی‌ها‌ افزوده می‌شود. این روزها گرانی دفترچه مدرسه نه تنها در خانواده‌ها‌ بلکه در مکانهای عمومی هم نقل مجالس شده، چون کاهش قدرت خرید مردم باعث شده خانواده‌ها‌ استرس و نگرانی خاص خود را برای تحصیل فرزندانشان پیدا کنند.

والدین یکی از دانش آموزان به آفتاب یزد می‌گوید: دو تا جامدادی، ۵ مداد، یک پاک کن وتراش، یک دفتر یاداشت کوچک، سه دفتر ۸۰ برگ و یک دفتر نقاشی و یک دفتر املا گرفتم که روی هم ۱۶۰ هزار تومان شده است. حالا حساب کنید این اقلام را بخواهی هر چند مدت یک بار آن هم با قیمت ارز نیمایی بخرید، چه باید کرد؟ من کارمند هستم، مگر حقوقمان چقدر است که این همه هزینه تنها برای تحصیل فرزندانمان بدهیم.

وی می‌افزاید: دو فرزند دارم که به مدرسه می‌روند. نوشت افزاری که باید برای مدرسه آنها تهیه کنم درکنار لوازم جانبی مثل لیوان، قمقمه، دستمال کاغذی، مدادرنگی، ماژیک و… واقعا هزینه بر است.

وی گفت: در این حال نسل جدید حاضر نیستند به هیچ قیمتی از وسایل سال قبل خود استفاده کنند و مجبوریم برای آنها وسایل نو تهیه کنیم. مثلا پسر دومم حاضر نیست از کیفی که برادرش سال قبل استفاده کرده استفاده کند، در حالی که ما کوچک بودیم یک کیف سالها دست به دست تمام برادرانمان می‌چرخید تا کاملا پاره و غیرقابل استفاده شود، اما بچه‌های این دوره زمانه چنین مسئله‌ای را نمی‌پذیرد.

یکی دیگر از والدین در حال خرید دفتر نقاشی برای کودکش گفت:فرزند من به مهد کودک می‌رود و هنوز وقت مدرسه رفتنش فرا نرسیده است.اما وقتی فکر می‌کنم تنها فرزندم زمانی که به مدرسه برود، برای تامین هزینه‌ها‌ی مدرسه اش چه باید بکنم، نگران آن می‌شوم که نکند نتوانیم هزینه مدرسه رفتنش را تامین کنیم. وی ادامه داد: با این شرایط گرانی شهریه مدارس و گرانی کاغذ و دفترچه و کیف و…مدرسه بچه‌ها‌ والدین واقعا تحت فشار هستند.

اما در این میان برخی کسانی هم هستند که حریصانه در خرید و انبار کردن لوازم تحریر عجله می‌کنند، بی‌آنکه بدانند یک د‌‌‌فتر با برگ‌ها‌ی سفید‌‌‌ حد‌‌‌ود‌‌‌ ٢ تا ٣ سال عمر می‌کند،‌‌‌ یک تراش، کمتر از چند ماه کُند‌‌‌ می‌‌شود‌‌‌ و یک مد‌‌‌اد‌‌‌ هم اگر ارگانیک نباشد‌‌‌، فقط سه ماه د‌‌‌وام د‌‌‌ارد‌‌‌. پاکن‌ها‌ هم در بهترین حالت عمرشان به دو سال قد می‌دهد و بعد‌‌‌ از آن اکسید‌‌‌ه می‌‌شوند‌‌‌ و خوب پاک ‌نمی ‌کنند‌‌‌.

با این تفاسیر اما خرید‌‌‌ن ٢ تا ٣ د‌‌‌فتر یا مد‌‌‌اد‌‌‌ اضافه، خیال بچه مدرسه‌ای‌ها‌ را در این اوضاع راحت می‌کند. اما دغدغه والدین حتی با خرید‌ها‌ی پیش هم رفع نمی شود چرا که بالاخره هر چه مداد و دفتر خریده شود، مصرف می‌شود اما موج گرانی روزافزون تمام نمی شود! البته این دودلی‌ها در خریدن و نخریدن لوازم تحریر اصلا حال بازار را خوب نمی کند.

بازار غیرطبیعی است

سعید حسینی، مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی اسلامی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کاغذ گفت: افزایش قیمت لوازم‌التحریر به خانواده‌های کم‌درآمد فشار مضاعفی را وارد می‌کند.
وی گفت:کاغذ مورد نیاز نوشت‌افزار از این پس مشمول ارز ۴۲۰۰ نمی‌شود، بنابراین حتی اگر بخواهیم کاغذ با نرخ آزاد دلار هم وارد کنیم، به این قیمت نمی‌رسد؛ یعنی قیمت کاغذ کاملاً غیرطبیعی و منطقی در حال افزایش است.
وی ادامه داد: قیمت کاغذ در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، حدود هفت برابر شده است؛ این در حالی است که دلار سه یا چهار برابر افزایش قیمت داشته است. بر این مبنا، قیمت فعلی کاغذ منطق ندارد و ناشی از عملکرد سوداگرانه و فضای احتکار است. وی بر ضرورت ساماندهی این بازار آشفته از سوی دولت تاکید و اضافه کرد: دولت برنامه مشخصی در این زمینه ندارد.

برخی از تولیدکنندگان نوشت‌افزار امسال تولید نمی‌کنند

حسینی به تاثیر افزایش قیمت کاغذ بر تولیدکنندگان نوشت‌افزار اشاره کرد و یادآور شد: اکثر تولیدکنندگان نوشت‌افزار که کارشان با کاغذ است،‌ دچار سردرگمی شده‌اند، نمی‌دانند تولید کنند یا نه؛ چون قیمت‌ها در حال تغییر است.تولیدکننده مانده که چکار کند؟ بسیاری از تولیدکننده‌ها که سرمایه و توانشان به یک‌پنجم تقلیل یافته، نمی‌خواهند تولید کنند. دسته‌ای دیگر که می‌خواهند تولید کنند مجبورند با شرایط سخت،‌ تیراژ کمتری تولید کنند.

وی با بیان اینکه در این شرایط به مصرف‌کننده هم فشار وارد می‌شود، گفت: قیمت دفتر امسال در مقایسه با سال‌های گذشته چندین برابر شده است.وی به نامه‌نگاری با وزارت ارشاد برای رفع این مشکل اشاره کرد و گفت: در این شرایط ما پیگیری و نامه‌نگاری‌های متعدد انجام داده‌ایم که مسئولین کاری کنید؟ ما نمی‌گوییم لزوماً کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان اختصاص دهید، ما می‌گوییم حداقل کاری که از دست دولت بر می‌آید این است که بازار را ساماندهی کند، این برنامه کوتاه‌مدت دولت باید باشد. در بلندمدت هم می‌تواند بر تولید کاغذ در داخل کشور تمرکز کند. ما منابعی مانند باگاس نیشکر داریم که می‌تواند نیاز ایران را تامین کند. نیاز سالانه کشور در حوزه کاغذ ۴۰۰ هزار تن است،‌ با توجه به باگاس نیشکر که در هر ساله وجود دارد،‌ می‌تواند این میزان را تامین و حتی به صادرات هم فکر کند. وی افزود: کسی به این موضوعات توجه نمی‌کند. دولت باید کمک و شرایط را فراهم کند. ما نه در کوتا‌ه‌مدت شاهد برنامه‌ریزی هستیم که کالا با قیمت مناسب در اختیار تولیدکننده قرار گیرد‌ نه به صورت بلندمدت برنامه‌ریزی در این زمینه داریم. تولیدکننده نوشت‌افزار امسال با چنگ و دندان دارد کار می‌کند و محصولاتش را تولید می‌کند.

حسینی با بیان اینکه ما برای تامین لوازم‌التحریر اقشار ضعیف جامعه نگران هستیم، افزود: برای کاهش قیمت محصولات کارهایی انجام داده‌ایم. نامه‌نگاری‌هایی به وزارتخانه‌های ارشاد و صنعت انجام داده‌ایم، ‌اما هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است. تلاش داریم تا در حد خود سود را کاهش دهیم و محصولات را ارزان‌تر عرضه کنیم، اما شرایط سخت است و با این موارد نمی‌توان مشکل را برطرف کرد.

لوازم التحریر لاکچری و دفترهای چند میلیون تومانی روی دیگر سکه است 

اما دغدغه تامین دفتر مشق مدرسه بچه‌ها‌ برای مردم عادی که از ژن خوب مورد نظر برخی آقایان برخوردار نیستند، در حالی مطرح می‌شود که برخی والدین مرفه نه تنها دغدغه تامین این اقلام مصرفی کودکانشان را ندارند، بلکه با خرید لوازم التحریر لاکچری داغ دل کودکان و والدین غیر مرفه را تازه تر می‌کنند.

فروش لوازم التحریر لاکچری و دفترهای چند میلیون تومانی در ایران بازی جدید قشر مرفهی است که نگرانی افزایش قیمتها را ندارند. بازار محصولات لاکچری در ایران حد و حصر ندارد؛ بازاری که با عمیق‌تر شدن فاصله طبقاتی، روز به روز داغ‌تر می‌شود و کار را به جایی می‌رساند که امروز با طبقاتی از جامعه مواجهیم که دیگر نه تنها برای «تک بودن» خانه و ماشین و لباس و خوراکشان، میلیاردها تومان پول خرج می‌کنند، بلکه حتی حاضرند برای «خاص بودن»، میلیون‌ها تومان پای چیزهایی بدهند که شاید خنده‌دار باشد؛ از قلم‌های لوکس تا دفتر یادداشت‌های چند میلیونی.

اخیراً اگر به بازار لوازم التحریر و فروشگاه‌های خاص این محصولات سر بزنید، شاید از قیمت برخی از قلم‌ها، خودکارها، روان‌نویس‌ها و خودنویس‌های لاکچری در این بازار تعجب کنید؛ از قلم‌های مدرن تا روان‌نویس‌های ساخته شده از بدنه کلاشینکف شورشیان آفریقایی و حتی خودنویس‌هایی که قیمت هر کدام از آن‌ها حسابی هوش از سر مشتری معمولی می‌پراند.

یکی از فروشندگان این بازار که سال‌ها است مشتری‌های خاص خودش را دارد، می‌گوید: یکی از برندهای معروف، با این شعار که «با خرید یک قلم، یک سلاح را از چرخه‌ کشتار بشریت خارج کنید»، محصولی را عرضه کرده که در نوع خودش برای مشتریان ما جالب توجه است؛ او می‌گوید: هر خودنویس و روان‌نویس این کمپانی، از قطعات بازیافتی سلاح کلاشینکف ساخته‌شده که متعلق به شورشیان آفریقایی بوده و حالا با از رده خارج شدن این اسلحه، بخشی از بدنه آن، تبدیل به یک قلم منحصر بفرد می‌شود که شماره انحصاری همان کلاشینکف نیز روی آن حک شده؛ این یعنی بدنه‌ این قلم‌ها از جنس اسلحه‌ کلاشینکف است و در طراحی‌شان از بدنه این اسلحه الهام گرفته شده است.البته به قول او «این بازار انتها ندارد» و وقتی پیگیر قیمت قلم‌های دیگر می‌شویم از خودنویس ۳۸۰ میلیون تومانی می‌گوید که حتی دیدنش به این سادگی امکان‌پذیر نیست و در یک سال گذشته، ۲ عدد از آن‌ها هم فروش رفته است.

اما جدا از قیمت میلیونی خودنویس و روان‌نویس‌ها و قلم‌ها، شاید عجیب‌تر از همه، دفترچه‌های کاغذی باشد. دفترچه‌هایی که هیچ چیز بیشتر از دفترچه یادداشت‌های معمولی ندارند جز یک مارک خاص که روی آن‌ها حک شده و همان مارک، قیمت‌شان را تا میلیون‌ها تومان بالا برده است. جالب اینجا است که دفترچه‌های یادداشت برندهای خاص لوازم التحریر آلمانی و آمریکایی، در بازار لوازم التحریر ایران علی‌رغم قیمت‌های چند صد هزارتومانی تا چند میلیونی‌شان، مشتری‌های خاص خودشان را هم دارند؛ به عنوان مثال مشتریان این دفترها برای داشتن یکی از دفترچه‌های این برندها، ‌باید رقمی‌بین ۱۶۰ هزار تومان تا بیش از ۵ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان را پرداخت کنید و اگر علاقمند باشند که در کنار این دفتر، یک خودکار هم داشته باشند، این رقم به بیش از ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران در واکنش به فروش لوازم التحریر لاکچری و دفترهای چند میلیون تومانی در ایران گفت: فروش لوازم التحریر خارج از عرف و اقلام فانتری با قیمت‌های غیرمعمول ممنوع است.

موسی فرزانیان با اشاره به افزایش قیمت لوازم التحریر طی یک سال گذشته اظهار کرد: طی یک سال گذشته که قیمت ارز بین ۴ تا ۵ برابر افزایش یافت، طبیعتاً قیمت لوازم التحریر نیز بالا رفت و به طور میانگین، قیمت لوازم التحریر حدود ۳ برابر سال قبل شده است.

رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران افزود: در این بین شاید بیشترین افزایش قیمت مربوط به دفتر باشد چراکه کاغذ در بازار به شدت گران شد و قیمت هر بند کاغذ از ۸۰ هزار تومان به بیش از ۵۰۰ هزار تومان رسید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمبودی در بازار لوازم التحریر وجود ندارد، گفت: در اغلب لوازم التحریر و حتی دفتر، هیچ کمبودی نیست ولی با نزدیک‌تر شدن به فصل شروع مدارس و افزایش خرید لوازم التحریر، تقاضا برای خرید دفترهایی که قیمت‌های پایین‌تری دارند، بیشتر خواهد شد و از این رو ممکن است تا‌اندازه‌ای با کمبود دفترهای ساده و ارزان‌قیمت مواجه شویم ولی قول‌هایی داده شده تا تولید در این بخش افزایش یابد و کنترل بازار به هم نخورد.

فرزانیان با بیان اینکه واردات لوازم التحریر به شدت کاهش یافته است، گفت: در برخی موارد از جمله مداد واردات ۱۰۰ درصد ممنوع است و در موارد دیگری از جمله پاک‌کن و تراش، تقریباً همه نیاز بازار از تولیدات داخلی تامین می‌شود و تولیدکنندگان نیز قول داده‌اند تا در فرصت باقیمانده تا آغاز فصل مدارس، تولیدات خود را افزایش دهند.

وی با اشاره به تامین ۴۰ درصد نیاز خودکار کشور از طریق واردات گفت: در مجموع، درباره اقلام اصلی لوازم التحریر مشکلی وجود ندارد. به هر حال به نظر می‌رسد که باید فکری اساسی برای بازار کاغذ به ویژه در حوزه‌ها‌ی درسی کرد، چرا که نظام تعلیم وتربیت کشور باید بدون دغدغه به تربیت نسلی بپردازد که آینده ساز کشور هستند.آینده سازان ایران باید فارغ از دغدغه تامین کتاب و دفتر مشق که از ابتدایی ترین نیازهای آموزشی هر کشوری است، خوب رشد یابند وتربیت شوند و این محقق نمی‌شود جز در گرو توجه به نیازهای تحصیلی آنها تا نسلی برومند و توانمند داشته باشیم تا آینده ایران را بسازند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *