باقری: توجه به تولیدات ایرانی برای رهایی از وابستگی به اجناس وارداتی امری لازم و ضروری است

حسین باقری کلایه در گفتگو با خبرنگار ایران نوشت با اشاره به این نکته که این شرکت وابسته به موسسه خیریه فرهنگی عصر موعود است، بیان کرد: حدود چهار سال است که در حال خدمت‌رسانی به مردم هستیم؛ اکثر طرح‌های به کار برده شده در محصولات مهدیار به نشانه‌های مربوط به موضوعات مهدوی ختم می‌شود. غالب محصولات مهدیار شامل دفتر، دفترچه، دفتر نقاشی، یدک کلاسور و دفترچه یادداشت است که استقبال خوبی از محصولات صورت گرفته و این امر سبب ایجاد انگیزه برای فعالیت بیشتر در آینده گردیده است.

مدیرعامل مجموعه نوشت افزار ایرانی-اسلامی مهدیار درخصوص وضعیت صنعت نوشت افزار در کشور عنوان کرد: نگاه ما به محصولات نوشت افزار فرهنگی است و بازار محدودی در اختیار ما قرار دارد. در مقاطع سنی ابتدایی و راهنمایی، دشمن در حال کارکردن است و تصاویر شخصیت‌های ضدفرهنگی در حال رواج است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا یکی از راه‌های موثر در ترویج پاسداشت شهدا این است که شهدای شاخص را از سنین پایین‌تر به کودک معرفی کنیم. نکته حائز اهمیت در حوزه نوشت افزار این است که در صنعت نوشت افزار به بیرون از مرزها وابسته هستیم. خودکار فشاری ایرانی، مداد نوکی ایرانی و نوک مداد ایرانی نداریم که این موضوعات آزاردهنده است و وابستگی به خارج به صلاح فرهنگ و اقتصاد کشور نیست و صنعت نوشت افزار به پایه ریزی و برنامه مدون نیاز دارد و لازم است تا خروج ارز و سرمایه از کشور توسط نهادهای متولی مدیریت شود.

وی درباره جدیدترین تولیدات مجموعه مهدیار خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته استقبال مناسبی از برخی محصولات نظیر جامدادی صورت گرفته و تولید را بر این حوزه متمرکز کردیم و طرح‌های اسلامی-ایرانی و جذاب نظیر مناظر طبیعی نیز در آن‌ها استفاده شده است.

باقری درخصوص اوضاع استقبال از نوشت افزار با طرح های ایرانی-اسلامی اظهار کرد: قیمت اجناس موضوع مهمی برای مردم است و اگر قیمت محصولات در رقابت با محصولات وارداتی متناسب باشد، قطعا مورد اقبال مردم قرار می گیرد و استقبال خوب از نمایشگاه نشان دهنده علاقه مردم به محصولات ایرانی است.

مدیرعامل مجموعه مهدیار درباره نقاط ضعف حوزه نوشت افزار خاطرنشان کرد: در صنعت نوشت افزار مشکلاتی وجود دارد که به اختصار ذکر می کنیم. کار و فعالیت فرهنگی به پیوست فرهنگی نیاز دارد و فقدان پیوست فرهنگی به کار بیهوده‌ای منجر می‌شود که تاثیر به سزایی در وضعیت فرهنگی کشور نخواهد داشت. نکته دیگر این است که برخی تصاویر شخصیت‌های موجود در نوشت افزارهای ایرانی اسلامی جذابیت لازم را ندارد. ضعف دیگر در حوزه نوشت افزار، کمبود سرمایه و عدم حمایت از تولیدکنندگان نوشت افزار است و به جز یک فقره وام، هیچ حمایت دیگری صورت نگرفته است. زمانی که دغدغه تولیدکننده جذب سرمایه باشد، فرصتی برای پرداختن به مسائل فرهنگی پیش نمی‌آید. مشکل موجود دیگر این است که اکثر ارگان‌ها در خرید محصولات نوشت افزار به اجناس ایرانی مراجعه نمی‌کنند، در حالی که اگر حمایت سازمان‌ها برای خرید محصول ایرانی صورت گیرد، گردش مالی مناسبی برای تولیدکنندگان نوشت افزار پدید می‌آید. نکته اساسی و مهم دیگر در نقاط ضعف نوشت افزار، هزینه‌های سربار تولید است و محصولات قیمت نهایی بالایی دارند و حاشیه سود ناچیز دارند  که نتیجه آن پایین آمدن قدرت خرید مردم است.

وی در مورد توقع تولیدکنندگان نوشت افزار از ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه گفت: اگر ارگان‌ها مقید به استفاده از محصولات داخلی باشند، به زودی با اراده جوانان و انگیزه تولیدکنندگان به خودکفایی در نوشت افزار دست می‌یابیم و در مسائلی مانند کاغذ به بیگانگان نیاز نخواهیم داشت. با رونق تولید، کارگری بیکار نمی‌ماند و چرخ صنایع از کار نمی‌افتد و وابستگی از بین می‌رود، به شرط این که توانایی‌های خودمان را باور کنیم و نگاهمان به داخل باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *