بازار سیاه نوشت‌افزار در خراسان جنوبی/ مردم توان خرید ندارند

 به گزارش ایران نوشت به نقل از خبرگزاری تسنیم، همه چیز موجود است در شکل و رنگ‌های مختلف؛ کوچک‌ترها بیشتر به سراغ اجناس رنگارنگ می‌روند، اما بزرگ‌ترها با احتیاط بیشتری به سراغ اجناس می‌روند و قیمت‌ها را بالا و پایین می‌کنند و در نهایت برخی به ساده‌ترین‌ها و ارزان‌ترین‌ها رضایت می‌دهند برخی دیگر هم سعی دارند اندکی تخفیف گرفته و جنس خود را با قیمت پایین‌تر بخرند.

کیف، کتاب، دفتر، خودکار و مداد حداقل‌هایی است که رفتن به مدرسه را برای دانش آموزان مقدور می کند، لوازم التحریر یکی از نیازهای اصلی جامعه، همزمان با بازگشایی مدارس است اما متاسفانه از طوفان اقتصادی موجود در امان نمانده و بیش از آنچه که باید افزایش داشته است.

تنها چند هفته ای به آغاز سال تحصیلی جدید باقی نمانده است گرچه همه ساله در شهریورماه و در آستانه بازگشایی مدارس کسب و کار اصناف مانند لوازم التحریر فروشی‌ها و پوشاک شرایط بهتری دارند اما امسال با نگاهی به بازار می بینیم که اوضاع به گونه ای دیگر رقم می‌خورد زیرا وضعیت اقتصادی پیش آمده و گرانی‌ها نگرانی‌هایی را برای مردم به وجود آورده است.

کافی است سری به بازار نوشت افزار بزنید، قیمت انواع نوشت افزار امسال با افزایش زیادی روبه رو شده است و از سویی خانواده هایی که فرزند مدرسه ای دارند برای تامین نوشت افزار دچار نگرانی شده اند.

نگرانی خانواده‌ها را در چهره والدین زمانی که از درب نوشت افزار فروشی‌ها عبور می‌کنند قابل دیدن است نگاه‌های حسرت آمیز برخی کودکان ونوجوانان گویای واقعه تلخی است که حاکی از افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم دارد وبرخی از والدین با دستان خالی به دنبال اجناس ارزان تر می‌گردند.

یکی از والدین با بیان اینکه جولان لوازم التحریر چینی در بازارافزایش دارد و قیمت کالاهای چینی هم افزایش دارد، گفت: بیشتر لوازم التحری‌های موجود ایرانی هم بسیار گران است و با این گرانی نمی‌توان از کالای ایرانی حمایت کرد.

وی با اعلام اینکه برخی فروشندگان لوازم التحریرهایی که چند ماه قبل خریداری کرده اند را به قیمت روز می‌فرشند، این اقدام را اجحاف در حق مردم می‌داند.

یکی از خریداران که قصد خرید لوازم التحریر برای دو فرزند دانش آموزش را داشت، می‌گوید: قیمت‌ها بسیار افزایش یافته و در مقایسه با سال گذشته خیلی بیشتر شده است و به همین دلیل نمی توانم نیمی از وسایلی را که پارسال خرید کرده ام امسال با همان قیمت برای فرزندانم خرید کنم.

این روز‌ها درس خواندن بچه‌ها و خرید چند قلم لوازم التحریر آن قدر به خانواده‌‌ها فشار می‌آورد که باعث شرمندگی بسیاری از والدین جلوی فرزندانشان می‌شود.

کالای ایرانی هم مانند کالای خارجی بسیار گران است

یکی از والدین بیرجندی درحالی که دست فرزندش را گرفته می‌گوید آنقدر تبلیغ از کالای ایرانی دارند اما کالای ایرانی هم امروز گران است مسئولان باید در این ایام رسیدگی بیشتری داشته باشند که خانواده‌ها برای خرید مدرسه فرزندانشان دچار مشکل نباشند.

به گفته این مادر بیرجندی قیمت نوشت افزارها و کالاهای مدرس های افزایش دو یا سه پله ای دارد و اکنون سر به فلک کشیده است وگران تر از چیزی که تصورمان بود رقم خورد .

یک فروشنده نوشت افزار هم با گلایه از گرانی و نوسان قیمت‌ها، به پرداخت ۳۰ هزار تومان برای چند مداد و دفتر ساده اشاره که فقط نیاز یک ماه دانش آموز را تامین می کند و با تاکید بر نظارت بیشتر بر قیمت‌ها در بازار، خواستار جلوگیری از افزایش آن می شود.

فروشنده دیگری با تایید افزایش قیمت روزانه نوشت افزار، تنوع محصولات غیر ایرانی را بیشتر اما استقبال شهروندان از اقلام ایرانی را به دلیل قیمت مناسب زیاد می داند و خواستار افزایش تنوع کالاهای فانتزی ایرانی می‌شود چرا که دانش آموزان از نوشت افزارهای طراحی شده با شخصیت‌های کارتونی بیشتر استقبال می‌کنند.

وی با اشاره به افزایش بیش از دو برابری یک بسته ۱۰ تایی جلد کتاب از سال گذشته، از افزایش سه برابری قیمت یک بسته کاغذ خبر و ادامه می‌دهد: این افزایش قیمت‌ها سبب کاهش قدرت خرید مردم و ضرر فروشندگان شده است.

افزایش قیمت دو تا سه برابری نوشت افزار نسبت به سال گذشته 

رئیس اتحادیه نوشت افزار و کتاب بیرجند گفت: افزایش قیمت دو تا سه برابری نوشت افزار نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد در شرایط فعلی، بازار کشش افزایش قیمت بیش از این را ندارد.

راستگو مقدم افزود: افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت نوشت افزار و رشد شش برابری قیمت دفتر به دلیل گرانی کاغذ نسبت به سال گذشته دارد قیمت یک نوع دفتر ۴۰ برگ از ۶۵۰ تومان در سال گذشته به ۳ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است.

وی قیمت کالای ایرانی را پایین تر از خارجی آن اعلام کرد و بیان داشت: برخی تولیدات ایرانی مانند دفتر از کیفیت خوبی برخوردار است، با توجه به نوع مرغوبیت، این کالاها نسبت به محصول خارجی قیمت بالاتری دارد.

در این میان هرچند عده ‌ای خریدهای مهرماه را انجام داده ‌اند اما هنوز سیاهی قیمت‌ها در جیب پدرانی که این روزها میدان نشین شده‌اند و حقوقشان تنها به خرید چند عدد نان می‌رسد، سنگینی می‌کند و چشمشان نظاره گر قرمزی ویترین‌‌ها است اما دهانشان از هجمه قیمت‌ها مهر و موم می‌شود.

امید است مسئولان چاره اندیشی بیشتری در این زمینه انجام دهند تا شب اول مهر والدین شرمنده فرزندانشان نباشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *