آزادی‌خواه: باید در حوزه نوشت‌افزار به صورت فرآیندی و اصولی اقدام کنیم

احد آزادی‌خواه در گفتگو با خبرنگار ایران نوشت درخصوص وضعیت صنعت نوشت افزار در کشور اظهار کرد: کالای وارداتی موجب تضعیف رونق تولید نوشت افزار شده است و شرکت هایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به نمانام های خارجی هستند، به وفور در بازار مشاهده می شود و قریب به اتفاق اقتصاد بازار نوشت افزار به نفع مافیای قاچاق و به ضرر تولیدکنندگان داخلی است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستگاه های متولی مانند گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صمت و وزارت آموزش و پرورش در به دست آوردن بازار نوشت افزار ایرانی-اسلامی باید به طور جدی تلاش کنند و شرکت های وارداتی هم متاثر از نیاز روز، بتوانند قدرت رقابت را بالا ببرند تا نیاز مشتریان برآورده شود.

وی درباره ورود نمادهای غربی به بازار نوشت افزار عنوان کرد: بخش عمده ای از بازار نوشت افزار توسط نمادهای غربی تصاحب شده است. به طور مثال تصویر شخصیت بتمن در انیمیشن وجود دارد و تصویر آن نیز پشت دفاتر وجود دارد و سابقه ذهنی ایجاد شده توسط پویانمایی به جذب مشتری کمک کرده است.

آزادی‌خواه در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: تمثال شهدای عزیز را در محصولات نوشت افزار استفاده کرده ایم در حالی که هیچ سابقه ذهنی در ذهن کودکان شکل نگرفته است و این نقصان بزرگی در این حوزه است. بایددر این رابطه فرآیندی عمل کرد بدین معنا که بتوانیم از ظرفیت های ملی نظیر سهراب، رستم و بناهای تاریخی و هم از تصاویر مذهبی مانند مرقد ائمه و تصاویر شهدا استفاده نماییم و صداوسیما پویانمایی موضوعات را پیگیری کند. سازمان سینمایی فیلم های سینمایی را بسازد و کانون پرورش فکری کودکان و نجوانان بحث عروسک سازی را انجام دهد و نماد هم در نوشت افزار وجود داشته باشد تا دانش آموز به صورت فرآیندی حلقه مفقوده را پیدا کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مورد اقدامات دشمن در حوزه نوشت افزار تصریح کرد: فعالان نوشت افزار به صورت ناقص فعالیتی را انجام می دهند که نتیجه ای نداشته است اما غربی ها با تحقیق و مطالعه به ایجاد تصاویر شخصیت ها می پردازندکه علت این امر فرآیندی عمل نکردن افراد در بخش نوشت افزار است.

وی درباره گرانی کاغذ و تاثیر آن بر حوزه نوشت افزار تاکید کرد: گرانی کاغذ مشکل بزرگی است اما مانع فعالیت نیست و نباید نسبت به گرانی کاغذ گلایه کنیم چرا که تمام کالاها با افزایش قیمت مواجه شده است. مشکل اساسی در این حوزه قاچاق و رانت کاغذ است. علی رغم اینکه سال گذشته رقم قابل توجهی برای واردات کاغذ اختصاص داده شد، اما بخش عمده ای مفقود شد یعنی نه ارز ما برگشت و نه کاغذ به دست تولیدکنندگان رسید.

آزادی‌خواه ادامه داد: وزارت صمت و گمرک باید پاسخگوی مباحث مربوط به کاغذ باشند که چرا ارزی که به کاغذ اختصاص دادند را پیگیری نکرده اند و چرا اجازه دادند که بیت المال از دست برود. درباره این مسائل از سال گذشته از وزرای مختلف سوال کرده ایم و اخیرا کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور جدی پیگیر مساله کاغذ است که حیف و میل به حداقل برسد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره اقدامات این کمیسیون درخصوص نوشت افزار اظهار کرد: جلسات رسمی و غیررسمی در این زمینه برگزار شده ولی باید اعتراف کرد که متاسفانه اقدام تاثیرگذاری توسط کمیسیون فرهنگی برای رونق بازار نوشت افزار صورت نگرفته است. از نمایشگاه ایران نوشت بازدیدهایی انجام شده اما تاثیری در بهبود روند وجود نداشته است چرا که فرآیندی اقدام نکرده ایم. مجلس باید انگیزه ای در دولت ایجاد کند که دولت قصور خود را جبران کند که این اتفاق هنوز صورت نگرفته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *